Вивчення лірики Ліни Костенко у старших класах

Автор: Пользователь скрыл имя, 31 Марта 2013 в 20:28, курсовая работа

Описание работы

Сьогодні, коли взято курс на відродження й дальший розвиток національної культури, школи, мови, особливої актуальності набуло шкільне вивчення творів сучасних українських письменників.
Метою літературної освіти в школі є формування першооснов читацької культури школярів, плекання творчого, національного свідомого покоління молоді засобами художнього слова. Правильне опрацювання художнього твору сприяє єдності морального, розумового, естетичного виховання учнів і кожної особистості зокрема. А тому так важливо вчити дітей сприймати твори художньої літератури через активу естетичну діяльність.

Работа содержит 1 файл

Міністерство освіти і наук1.doc

— 278.50 Кб (Скачать)

Кохання – всепоглинаюче,  всеохоплююче почуття. Вірш Ліни Костенко «Недумано, негадано…» – освідчення в коханні. Почуття ліричної героїні такі глибокі – «до стогону, до сліз», і хочеться ввібрати кожен промінець, що випромінює коханий: «Ловлю твоє проміння крізь музику беріз». Задушевність змальованої картини підтримується романтичним пейзажем на початку твору, який покладений на музику і став прекрасним романсом.

  13. Висновки й підсумки вчителя.

ІV. Підбиття підсумків уроку

  1. Інтерактивна вправа «Займи й обґрунтуй позицію».

– Поезія Ліни Костенко здатна вплинути на мою душу, зачепила її за живе.

2. Домашнє завдання

– вміти виразно читати, аналізувати поезії Ліни Костенко; зробити письмовий аналіз (або есе) однієї з поезій, одну вивчити напам’ять; прочитати роман у віршах «Маруся Чурай»; підготувати повідомлення

 

Очевидно, що у даному конспекті вповні розкривається  один із основних принципів навчання української літератури – принцип розвитку творчих здібностей учнів. Метод написання есе-вражень  про прочитану поезію розрахований на глибоко мислячих учнів, що здатні самостійно проаналізувати і виділити смислові та стильові константи лірики Ліни Костенко. І в цьому є один з головних недоліків такої побудови уроку – написання творчих робіт передбачає, що більша частина класу володіє основними навичками аналітичної роботи над поезією і може свої висновки лаконічно та обґрунтовано передати у есеїстичній формі. Очевидно, що такий підбір учнів можливий лише у спеціалізованих філологічних класах.

Але слід зауважити, що в  одинадцятикласників віковий та літературний розвиток цілком дозволяє при певній попередній підготовці з боку вчителя проводити такі типи уроків. Адже учні вчаться грамотно і стисло висловлювати свої думки. Також така форма навчання надзвичайно позитивно впливає на розвиток самостійних аналітичних навичок роботи над текстом художнього твору. Учні мають змогу протягом уроку обмінятися своїми думками та враженнями про творчість Ліни Костенко, подискутувати з приводу діткливих моментів. Вчитель же грає роль провідника та організатора на уроці, реалізуючи принцип діалогічності на уроці. Наостанок, така форма роботи чисто технічно є надзвичайно вигідною – зʼявляється можливість за один урок опрацювати більшу кількість поезій, ніж їх зазначено у програмі.

Інтимна лірика Ліни Костенко – непересічне явище в українській  літературі. Тому дуже часто вчителі-словесники виокремлюють годину для її текстуального вивчення. Пропонуємо один із варіантів конспекту уроку, автор якого – Ніколаєнко Н.Ю., вчитель української мови та літератури СЗОШ №1 м. Комсомольська Полтавської обл.

План-конспект уроку

Тема: Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Ліни Костенко в 11 класі.

Мета: дати учням можливість заглибитись у художній світ любовної лірики поетеси, пройнятись його ошляхетнюючим впливом, зрозуміти красу поетичної форми поетеси.

Обладнання: портрет Ліни Костенко, збірки поезій, репродукція картини С.Боттічеллі  "Весна", записи музичних творів.

Тип уроку: урок аналізу поезії.

Хід уроку

І. Мотивація  навчальної діяльності учнів (звучить стиха «Елегія» М.Лисенка. Починаємо урок читанням поезії Ліни Костенко «Розкажу тобі думку таємну»).

1. Слово вчителя. 

Дійсно, тема любові є  невичерпною, бо невичерпним є духовний світ людини. Кажуть, здатність до любові є мірилом людської душі. Почуття  любові, як ніяке інше, прагне висловлення. Ось чому кохання дуже часто дає поштовх до творчості, до самовираження.

Поезії Ліни Костенко є класикою української любовної лірики. На чому ґрунтується таке твердження? Перш за все, вони красиві своєю викінченістю. Тож у чому їх краса? В чому красива  довершеність їх художнього виконання? Складових чимало.

Насамперед, звернувшись  до окремих перлин любовної лірики Ліни Костенко, прислухаймось до власного серця, створімо атмосферу довіри, тепла і затишку.

Далі роботу будую так: заздалегідь підготовлені учні виразно читають поезію, передбачені програмою, і тут же відшукують теми в інших, самостійно прочитаних поезіях.

Демонструється картина  італійського художника Сандро Боттічеллі «Весна» і пропонується знайти асоціативний аналог до цього твору живопису серед поезії Ліни Костенко. Учні виокремлюють «Світлий сонет», який виразно читається напам’ять.

Вчитель. 
«Світлий сонет» вибудований на, здавалось би, парадоксальному твердженні: пощастило юній істоті, котра несе в собі нерозділене кохання. Але ж нерозділене кохання – це драма душі. То в чому ж щастя? Цим питанням, зверненим до дітей провокую динамічну дискусію: що криється за словом «пощастило»?

Стимулюю учнів до того щоб вони намагалися вирішити поставлену проблему. Отож ставлю питання:

  1. Чому, попри драматичний стан молодої героїні, вірш має оптимістичний настрій?
  2. Яким ви бачите своє кохання?
  3. Чи маєте приклади з життя близьких, друзів, рідних?

Вчитель.

Сила справжньої любові освячує душу назавжди і глибоке почуття кохання відлунює не в одній поезії Ліни Костенко. Ось одна з них – "Я дуже тяжко вами відболіла". У ній – велика мудрість життя, цілісна історія кохання в житті ліричної героїні.

2. Виразне читання поезії учнем.

Яка ж вона – лірична  героїня поезії Ліни Костенко? Який він – голос авторської душі? Пропоную проаналізувати поезію за методикою «щоденника подвійних нотаток». Для цього учні проводять вертикальну лінію посередині аркушу паперу в зошиті. Зліва їм треба записати вираз чи образ, який вразив їх найбільше в поезії «Я дуже тяжко вами відболіла». Можливо, він нагадав їм щось з власного досвіду. Може він їх здивував. Можливо, вони з ним у чомусь не згодні. Праворуч від лінії учням потрібно прокоментувати ці вирази: на які думки це їх наштовхнуло? які запитання в них виникли? які асоціації? і т.д.

Ось такий вигляд можуть мати записи «щоденника подвійних нотаток».

Вирази, цитати

Пояснення, коментарі

«тяжко Вами відболіла» «марення, як сон» «такі вже рідні і такі чужі» «казка днів», «світлий сон» «тихе сяйво над моєю долею»

Сила кохання, пережиті страждання Емоційна напруга ліричної героїні Пригашене почуття, біль утрати Ніжний, світлий спомин про кохання Так добре на душі рідко коли буває


Далі учні коментують написане, обмінюються думками, враженнями.

Вчитель.

Лірична героїня любовної лірики Ліни Костенко – не емансипатка кінця ХХ віку. Вона – немов би із минулого століття. Для неї любов явище духовно піднесене. Суто фізіологічні, еротичні мотиви – не для неї. І це не старомодність, не занудство, а глибоке розуміння святості почуття. Тож вершинним гімном справжній силі любові є поезія «Моя любове! Я перед тобою...»

Звучить пісня І.Поклада та Ю.Рибчинського «Чарівна скрипка» («Сіла птаха білокрила на тополю»). На фоні притишеної мелодії учениця читає напам’ять поезію «Моя любове!...»

Після прочитання пропоную кілька запитань:

  1. Про що ви думали, слухаючи вірш?
  2. Як ви вважаєте, що є найважливішим в поезії?
  3. Якщо б це написали ви, що б ви змінили?
  4. Чи є цей матеріал унікальним? Чому?

Вчитель.

Підсумовуючи свої дослідження-роздуми, повернемося до визначеного раніше проблемного питання: яка ж вона лірична героїня поезії Ліни Костенко? які вона має конкретні риси вдачі? Застосовуючи метод «гронування», висловіть свої думки з цього приводу. 
Учні малюють «гроно» своїх думок. Це може бути зроблене таким чином:

Вчитель.

Завершуючи роботу над  інтимною лірикою Ліни Костенко, ставлю домашнє завдання для двох груп.

І група: вивчіть напам’ять один з віршів інтимної лірики поетеси. 
ІІ група: розкрийте співіснування теми історичної пам’яті і теми любові в поезії «Моя любове! Я перед тобою...»

 

У цьому конспекті  уроку найповніше виражається творча особистість вчителя, його прагнення  діалогу з учнями. Методи евристичної  бесіди, літературного гранування забезпечують високий рівень розуміння поетичного тексту Ліни Костенко учнями-старшокласниками. Інноваційна технологія «щоденника подвійних нотаток» дозволяє розвивати асоціативне мислення дітей, вчить їх працювати безпосередньо з художньою матрицею ліричної поезії.

Відомо, що інтимна лірика Ліни Костенко має ряд специфічних  особливостей: високий рівень душевного переживання ліричної героїні, поєднання особистих мотивів з громадянськими, незвичне осягнення навколишнього світу та внутрішніх переживань героя. Для вчителя української літератури вкрай важливо допомогти учням відкрити ці особливості, бачити їх у тексті, співставляти позиції ліричної героїні та авторки. Очевидно, що для юнаків і дівчат в 11-му класі теми нерозділеного кохання та душевних переживань через нього будуть як ніколи близькими.

Отже, головним завданням вчителя-словесника при вивченні лірики Ліни Костенко є показати весь спектр мотивів її поезії, особливості художнього осмислення навколишнього світу та неабиякий громадянський і патріотичний потенціал її творів. Очевидно, що основоположними мають стати принцип співтворчості та діалогічності, особистісного підходу та виховання засобами художнього слова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВИСНОВКИ

Отже, знаючи вікові особливості  учнів-старшокласників, учитель української літератури повинен будувати уроки таким чином, щоб учням було цікаво, щоб вони захоплювалися процесом, який відбувається на уроці. Тоді урок буде продуктивним і відповідатиме їхнім потребам. Слід звертати увагу не лише на суму знань і навичок, які винесе старшокласник з уроку, а й на те, як він зросте в своєму особистому розвитку, який поступ він здійснить щодо своїх природних здібностей, як зможе самовиразитися.

Головним завданням  вчителя при вивченні ліричних творів є пояснення учням їхньої специфіки, розвиток навичок аналізу поетичного тексту. Ефективнісить вивчення ліричних творів на уроках української літератури досягається використанням усіх методів навчання (методу творчого читання, репродуктивного, дослідницького, евристичного); таких прийомів, як виразне читання, побудова системи запитань, постановка проблемних запитань, порівняння творів, постановка дослідницьких завдань та ін.; з прийомів аналізу художнього твору – повторного перечитування окремих епізодів, а також прийомів, що ґрунтуються на принципі зіставлення.

Важливим завданням  даної курсової роботи було дати відповідь  на питання: як творчість Ліни Костенко впливає на становлення молодої людини, на виховання в неї стійкої громадянської позиції та вміння бачити й відчувати художню цінність лірики поетеси. Ми дійшли висновків, що творчість Ліни Костенко сьогодні – найважливіша складова, без якої вже важко уявити сучасну українську літературу. Ліна Костенко зробила величезний внесок у розвиток стилів, художніх засобів та тропів в українській літературі.

В багатьох аспектах поетеса  була новатором, використовуючи влучні метафори, сучасні вирази, терміни, які змушують звернути на них увагу  і западають в серце. Творчість  Ліни Костенко таким чином вплинула на читачів, які знаходять в її творах завуальований контекст. Через свої твори на історичну тематику, Ліна Костенко змогла вплинули на думку українців, змогла зрушити з місця глобальні національні питання, які боялися підняти протягом десятиліть. В результаті цього маємо відчутний вплив творчості на громадську думку, національну свідомість. В творах з історичними мотивами вдало використовуються власні назви, що створює відповідну атмосферу твору.

Вивчаючи на уроках її твори про кохання, ми розуміємо, що всі ці епізоди поетеса переживала сама. Це єдина тематика творів, у якій ми не зустрічаємо другого сенсу, в цих творах бачимо лише щирі почуття любові, щиру жагу та пристрасть.

На основі дослідженого матеріалу, можемо прийти до більш загального висновку. Ліна Костенко – значуща особистість в сучасній історії України, вона безумовна увійшла в цю історію і нам тільки належить сповна оцінити її місце в цій історії. Творчість Ліни Костенко має найбільший вплив на юнацтво сьогодні, нам потрібно робити все, щоб її твори вивчалися на якомога якіснішому рівні, тому що вони несуть в собі дух української нації.

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

  1. Базилевський В. Поезія як мислення // Дніпро. – 1990. – № 3. – С. 106-116.
  2. Бандура О. М. Теорія літератури. – К.: Рад. Школа, 1969. – С. 67.
  3. Барабаш С. Пам'ять розуму і серця в ліриці Л. Костенко // Література. Діти. Час. – К., 1989. – С. 65-70.
  4. Бондаренко А., Бондаренко Ю. Використання поезії шістдесятників для становлення світогляду учнів // Дивослово. – 1996. – № 11. – С. 52-55.
  5. Бондаренко А., Бондаренко Ю. Поезія Ліни Костенко у формуванні національної самосвідомості учнів // Дивослово. – 1994. – № 4. – С. 34-37.
  6. Брюховецький В. Ліна Костенко: Нарис творчості. – К., 1990.
  7. Бузулан Г.В. Комплексне вивчення // Заруб. літ. в навч. закл. – 2000 - №9 - С.50.
  8. Градовський А.В.До аналізу лірики // Заруб. літ. в навч. закл. - 2004р.-№1- С.14-15.
  9. Домашлев А. И. Интерпретация художественного текста. – М.: Просвщение, – 1989. – С. 194.
  10. Дюбишина-Мельник Л. О. То не є розмовка побутова! [Поезія Ліни Костенко) // Урок української. – 2000. – № 2. – С. 25-26.
  11. Жулинський М. Лицарство духа: [Про творчість Ліни Костенко] Вітчизна. – 2000. – № 3-4. – С. 2-5.
  12. Ільницький М. З чого постає неповторність (штрихи до портрета Ліни Костенко) // Українська мова і література в школі. – 1981. – № 10. – С. 9-23.
  13. Ільницький М. Поезія останніх десятиріч: трагедії і новаторство (стаття друга) // Рад. Літературознавство. – 1983. – № 4. – С. 13-21.
  14. Еремина Л. И. О языке художественной прозы Н. В. Гоголя. – М.: Наука, 1987. – 154 с.
  15. Клименко В. Український номінант на Нобелівську – Ліна Костенко // Україна молода. – 2001. – 20 лютого.
  16. Клочек Г. "Це тихе сяйво над моєю долею..." (любовна лірика Ліни Костенко) // Українська мова та література. – 1997. – Ч. 48. – С. 2-3.
  17. Клочек Г. Ліна Костенко: Навчальний посібник-хрестоматія. – Кіровоград: Степова Еллада, 1999. – 320 с.
  18. Ковалевський О. Ліна Костенко: філософія бунту й "філософія серця". – Харків: Прапор, 2001. – 192 с.
  19. Ковальчук О. Нехай тендітні пальці етики торкнуть вам серце і вуста... Етико-гуманістичний зміст інтимної лірики Ліни Костенко // Дивослово. – 2000. – № 3. – С. 32-35.
  20. Кодак М. Неопалимої книги скрижаль : [Про Ліну Костенко] // Київ. – 2000. – № 3-4. – С. 127-131.
  21. Кошарська Г. Літературна тематика і національна свідомість: Твори В. Шевчука, Л. Костенко // Сучасність. – 1992. – № 11. – С. 97-99.
  22. Кошарська Г. Ще один підхід до поезії Ліни Костенко // Слово і час. – 1996. – № 8-9. – С. 49-52.
  23. Ліна Костенко. Вибране. – К.: Дніпро, 1989. – 559 с.
  24. Ліна Костенко. Чорнобильська катастрофа і збереження культурної спадщини народу (виступ у Київському будинку вчителя) // Українське слово. – 1999. – 11 листопада. – С. 14.
  25. Літературознавчий словник-довідник / Р. Т. Гром`як, Ю. І. Ковалів ті ін. – К. : ВЦ "Академія", 1997. – 752 с.
  26. Мірошніченко Л.Ф. Методика викладання світової літератури. – К. «Вища школа» -2007.- С.291-316.
  27. Пасічник Є. А. Методика викладання української літератури в навчальних закладах України. – К., 2000. – С.302-310.
  28. Салига Т. Поезія – це завжди неповторність: мотиви художнього мислення у творчості Ліни Костенко // Вітчизна. – 1986. – № 5. – С. 164-169.
  29. Симоненко В. Краса без красивостей (про збірник поезій "Мандрівки серця" Ліни Костенко) / Передмова та підгот. тексту А.Ткаченка // Слово і час. – 1990. – № З. – С. 5-6.
  30. Слово про поета (штрихи до портрета Ліни Костенко) // Українська мова і література в школі. – 1990. – № 3. – С. 3-7.
  31. Ставицька Л. Гармонія крізь тугу дисонансів // Урок української. – 2000. – № 2. – С.22-23.
  32. Ставицька Л. Серцем вистраждане слово (про мову поезій Ліни Костенко) // Мовознавство. – 1990. – № 6. – С. 23-29.
  33. Токмань Г.Л. Методика викл. укр. літ. в старшій школі – К.: Міленіум 2002 – С.223 - 270.
  34. Українська літературна енциклопедія: У 5 т. Т. 3. – К., – 1995. – С. 16 - 17.
  35. Ференець С. Духовне перехрестя. Інтерв'ю з донькою Ліни Костенко О. Пахльовською // Радянська жінка. – 1990. – № 3. – С. 4-5.

Информация о работе Вивчення лірики Ліни Костенко у старших класах