Використання елементів інтерактивного навчання на уроках в початкових класах

Автор: Пользователь скрыл имя, 18 Февраля 2013 в 14:33, контрольная работа

Описание работы

Загальновизнано, що школа – це модель суспільства. Саме від якості шкільного навчання і виховання залежить збагачення культурних цінностей. Стрімкий розвиток усіх сфер суспільного виробництва зумовлює збільшення обсягу та підвищення складності навчального матеріалу практично з усіх шкільних дисциплін. Тому реформування загальної освіти супроводжується введенням нових спеціальних форм організації пізнавальної діяльності, які мають конкретну мету – створити такі умови навчання, за яких би кожен учень успішно навчався, розвивав свій інтелект і був готовим до творчої самореалізації.
Серед таких форм найперспективнішою видається інтерактивна технологія, адже завдяки їй учень стає активним учасником процесу навчання.
Понад 2000 років тому видатний китайський педагог Конфуцій сказав:

Содержание

І. Структура і методика інтерактивного уроку.
ІІ. Техніка проведення і організації занять з використанням інтерактивних методик.
ІІІ. Практичне використання інтерактивних методів на уроках читання.
ІV. Практичне використання інтерактивних методів на уроках української мови.
V. Практичне використання інтерактивних методів на уроках математики.
VІ. Розробки уроків з використанням інтерактивних методів навчання.
Використана література.

Работа содержит 1 файл

Інтерактивне навчання.Проблемне питання.doc

— 412.50 Кб (Скачать)

 

 

Золоті зернята поезії Т.Г. Шевченка

Тема. Т.Г. Шевченко "Тече вода із-за гаю". Вадим Скомаровський "Над "Кобзарем".

Мета. Продовжити знайомити дітей з ліричними творами Т.Г.Шевченка, розвивати уміння виразно читати, вникаючи у кожне слово, думку поета, відчувати і передавати мелодику шевченківського слова; виховувати любов до історії свого народу, його мови.

Очікувані результати:

  • відчуття мелодики Шевченкового слова;
  • розвиток навичок читання;
  • виховання любові до слова, мови.

Методичне забезпечення. Таблиці до теми уроку, картки-блискавки, картки для читання, картки з кросвордом для домашнього завдання.

Тип уроку. Комбінований.

Хід уроку

І. Організаційна  частина.

 

ІІ. Перевірка виконання учнями домашнього завдання.

Презентація домашніх завдань.

 

ІІІ. Перевірка раніше засвоєних знань.

Гра «Віднови вірш».

Тече вода ... явора

... на долину.

Пишається ... водою

червона ... .

... калинонька,

... молодіє,

а кругом їх ...

й ... зеленіють.

 

ІV. Мотивація  навчання учнів і повідомлення теми, мети та завдань уроку.

— Чи пригадали ви автора вірша? (Тарас Шевченко.)

— Але у II класі ми вивчали лише уривок з поезії "Тече вода з-під явора", а сьогодні на уроці ми дочитаємо його до кінця.

Поезія "Тече вода з-під явора" створена Т. Шевченком за місяць до його смерті. Саме в цей час хворий поет душею рвався в Україну з Петербурга. Своїм друзям казав, що дочекається весни — і в Україну, там полегшає йому. А поки що його душа линула на рідну землю, і в поезії оживала її чарівна краса.

Колективне  заповнення таблиці на дошці.

 

Знаю

Хочу знати

Дізнався

     

 

V. Актуалізація чуттєвого досвіду  учнів.

- Народ шанує Т. Шевченка, діти  і дорослі люблять читати його  «Кобзар».

А ще хочу розказати таку історію. Три дівчинки-сирітки закінчили читати «Кобзар», витерли білими хустинками сльози і задумались.

Старша сказала:

  • Якби я була багатою, то виткала б з чистого золота і срібла великий килим і накрила б ним могилу Тараса.
  • А якби я була багатою, - говорить середня дівчинка-сирітка, - я б усю Чернечу гору, де могила Шевченка, тополями і калиною засадила б, чудовими квітами всіяла.

Третя ж, наймолодша, мовила:

  • Якби я була багатою, то купила б мільйон «Кобзарів» і в кожну бідну хату дала.

- Діти, для чого я розповіла вам цю історію?

 

VІ. Сприйняття та усвідомлення  учнями нового навчального матеріалу.

1.Опрацювання вірша Т. Шевченка "Тече вода із-за гаю".

А)Виразне читання вірша вчителем.

  • Яких птахів поет змалював у вірші.
  • Де тече вода й куди?

 

Б)Словникова робота.

Читання "сходинок" слів.

гай    зять

качур   ряска

качечка  погуляти

качаточка  порадитись

 

  • Які слова споріднені? Доберіть до них ще спільнокореневі.
  • Що означає слово "гай"? Доберіть до нього синоніми (ліс, бір, дубняк, пуща, діброва, лісопарк).

 

    ліс   діброва


 

Гай     бір


дубняк

пуща

 

  • Чи знаєте ви, що слово гай — наше праслов'янське слово, і його первісне значення було пов'язане зі словом гоїти, тобто залишати жити, вирощувати.

А в індоєвропейській мові даі (гай) мало первісне значення — співати. Правда ж, дивовижа! Поміркуйте над значеннями слова гай, який йому надавали наші предки.

  • Яке значення слова "зять"? (Чоловік доньки.)
  • Яке із записаних слів називає багаторічну трав'янисту дрібну круглолисту рослину, що покриває стоячу воду і є їжею для водоплавних птахів?

 

В) Повторне читання вірша учнями (вголос).

— Яка пора зображена поетом?

 

Г) Осмислення змісту вірша.

  • Як зображено природу у вірші?
  • Що робить качечка? Яка в неї сім'я? З чого видно, що вона дбайлива мати?
  • Куди прийшло дівча? Про що свідчить поведінка дівчинки?
  • Яку розмову ведуть між собою її батьки?

— Які рядки вірша свідчать про те, що краса та спокій природи співзвучні настрою людей?

Фізкультхвилинка

Станьмо, діти, рівненько.

Отак! Отак!

Вклонимося низенько.

Отак! Отак!

Далі руки отак в боки,

Веселенько підем в скоки!

Ось так усі: стриб! Стриб!

А ніжками диб! Диб!

Вгору ручки піднімай,

І всі разом присідай!

Станьмо знов рівненько!

Сядемо тихенько!

 

VІІ. Осмислення, узагальнення та систематизація  знань.

1.Вправи на вдосконалення навичок читання.

а) Читання "ланцюжком" по рядочку.

б) Вибіркове читання.

— Прочитайте, які рослини і які живі істоти згадуються у вірші.

— Прочитайте, що із зображеного у вірші ви могли б сприйняти зором, а що — відчути слухом.

в) Читання "Незнайком".

 

2.Гра «Знайди риму»

Горою (осокою), погуляти (звати), випливає (розмовляє), своїми (ними).

 

3.Робота з ілюстрацією до вірша.

— Розгляньте малюнок у підручнику. Яка строфа проілюстрована? Що треба змінити на малюнку, щоб проілюструвати І строфу? II? IV?

 

4.Виразне читання вірша. Вправа “Диктор”.

— З якою інтонацією, силою голосу та в якому темпі слід читати кожну строфу?

 

5.Опрацювання вірша В. Скомаровського "Над "Кобзарем".

— Закінчується наша подорож сторінками Шевченківського "Кобзаря". Але ми прочитали і почули маленьку часточку з його багатого доробку. Минають віки, стираються написи на камені, тліють книги, руйнуються : будівлі, але слово Шевченкове — живе й вічне. І знайти його ви зможете у "Кобзарі", як і героїня вірша В.Скомаровського "Над "Кобзарем".

 

6.Читання вірша мовчки.

  • Прочитайте вірш мовчки і скажіть, яка картина постає у вашій уяві.

 

7.Колективне складання партитури для виразного читання (з'ясування головної думки вірша, знаходження логічного центру і логічних пауз, відтворення мелодики читання, визначення інтонації читання: 1-ша строфа – розповідна інтонація, 2-га строфа – з теплотою і захопленням).

 

8. Повторне читання.

  • Прочитаємо вірш вголос, "ланцюжком".
  • Як звати дівчинку? З чого видно, що вона захоплена читанням?
  • Які вирази вжиті в переносному значенні? Що автор хотів ними

висловити?

 

9. Гра “Увага! Конкурс!”

Хорова  декламація вірша. Взаємоаналіз.

 

VІІІ. Підведення підсумків уроку.

Рефлексія-діалог.

  • Я дізнався...
  • Мені сподобалось...
  • Кажу спасибі...

 

ІX. Домашнє завдання.

Підготуватись до підсумку за темою с. 19-26. Вивчити напам’ять вірш «Тече вода із-за гаю» (обов'язково для всіх).

Додаткове завдання (за бажанням):

І. Розгадати кросворд.

  1. Тарас у 10 років вирушив з батьком… (чумакувати).
  2. Яке перше місто він побачив? (Гуляйполе).
  3. Ким був Тарас, його батько, дід? (Кріпак).
  4. До кого ходив хлопчик вчитися малювати? (Дяк).
  5. Кого уявляв собі Тарас у степу? (Запорожці).
  6. Ким він був у дяка? (Наймит).
  7. У якому селі народися Тарас? (Моринці).
  8. Що хотів побачити Тарас, чумакуючи з батьком? (Степ).
  9. Ким став хлопець у пана? (Козачок).
  10. До якого села переїхала родина Шевченків? (Кирилівка).
  11. На кого хотів вивчитися Тарас? (Маляр).
  12. Хто не злюбив дітей Шевченків? (Мачуха).
  13. Як допомогли Тарасу російські художники звільнитися від кріпацтва? (Викупили).
  14. З ким билися запорожці у степу? (Татари).
  15. За волелюбні вірші Шевченка було … (заслано).
  16. Хто тягнув віз чумаків? (Воли).
  17. Як татари називали полонених? (Ясир).
  18. Як по-іншому називають полонених? (Бранці).

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Намалювати ілюстрацію до будь-якого твору Т. Г. Шевченка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Підсумок за темою “Шевченкове слово”.

Мета. Узагальнити знання учнів з теми “Шевченкове слово”, розвивати творчість, виховувати гордість за незламного поета, велику повагу до Кобзаря, любов до рідного краю та захоплення Шевченковою поезією.

Очікувані результати:

  • узагальнення знань про творчість Шевченка;
  • розвиток творчих здібностей учнів;
  • виховання любові до творчості Шевченка.

Методичне забезпечення. Портрет Шевченка, таблиці до теми уроку.

Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань.

 

Хід уроку

 

І. Активізація опорних знань і чуттєвих уявлень учнів.

1.Алфавітна криптограма.

Розшифрування. Складання висловів.


 

 

 

 

 

Мозковий штурм.

Шевченко: хто він для України?

 

 

1) Шевченко – національна гордість українців.

2) Шевченко – великий народний поет і художник.

 

2. Мозковий штурм.

Шевченко – хто він?

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

 

ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

 

ІV. Узагальнення та систематизація понять.

1. Ігри-змагання.

Розповісти найцікавіший епізод (на думку учня) з дитинства Шевченка.

 

2. Розсипанка. Скласти прислів'я.

Шевченко Тарас    живе і здорове

Немає птаха без крил,    як рідний край

Тарасове слово    і ніколи не забудем

Шевченків “Кобзар” дорогий, наче сонце для нас

Кобзаря любити будем   а Шевченка без України

 

3. Вікторина-концерт.

  • Хто проспіває пісню на слова Т.Г. Шевченка?
  • Хто прочитає вірш, присвячений Шевченкові?
  • Хто прочитає власний вірш про Шевченка?

 

                                          Фізкультхвилинка

Руки вгору, вбік, униз

Раз, два, три, не помились

Ми в долоні хлоп-хлоп

Ніжками топ-топ.

Мов годинник ми отак

Тік-так, тік-так.

Руки вгору піднімаєм

І донизу опускаєм.

Нахил вправо, нахил вниз

На сусіда подивись.

Гарна вправа в нас оця

Тихо сіли на місця.

 

4. Брейн-ринг.

1. Кому належать слова:

“Він був кріпаком, і став велетнем у царстві людської культури”. (І.Я. Франку).

 

2. Чиї спогади любив слухати в дитинстві Тарас? (Діда Івана).

 

3. Головну думку якого твору виражають слова: “Тяжко-важко в світі жити сироті без роду”. Хто є автором цього твору? (О. Іваненко “У наймах”).

 

4. Чому книгу “Кобзар” вважають головною книгою творчості Шевченка?

 

5. Скільки років Т.Г. Шевченко був у кріпацтві? (24 роки).

 

6.Назвіть ліричні поезії, вміщені в поемі “Княжна”. (“Зоре моя вечірняя”, “Село... І серце одпочине!”, “І досі сниться”).

Информация о работе Використання елементів інтерактивного навчання на уроках в початкових класах