Ағылшын тілі сабақтарында ойын элементтерін қолдану
Реферат, 10 Ноября 2012, автор: пользователь скрыл имя
Описание работы
Бағдарламалық оқыту-жеке жұмысты ұйымдастырудың өте жақсы түрі. Ол оқушының материалды меңгеруіне керекті жұмыстарды жоспарлап,оқу іс-әрекетін тексереді.Оқушы өзінің жұмысынің дұрыс не қате екендігін сол сәтте тексереді.Алғашқыда ол үлгіге қарап,кейін өзі жұмыс жасайды.
Работа содержит 1 файл
Документ Microsoft Office Word (2).docx
— 24.28 Кб (Скачать)Бағдарламалық оқыту-жеке жұмысты ұйымдастырудың өте жақсы түрі. Ол оқушының материалды меңгеруіне керекті жұмыстарды жоспарлап,оқу іс-әрекетін тексереді.Оқушы өзінің жұмысынің дұрыс не қате екендігін сол сәтте тексереді.Алғашқыда ол үлгіге қарап,кейін өзі жұмыс жасайды.
Жеке жұмыстарды оқушы оқу материалын өз бетімен оқи алатын болғанда алады.
Танымдық іс-әрекетті топта
ұйымдастыру-топтағы
Кезеңдері:
-топтық тапсырманы орындауға
оқушыларды әзірлеу,оқу
-топта оқу міндеттерін орындау жоспарын талқылау және жоспарын жасау,міндеттерді орындау тәсілдерін анықтау,міндеттерді бөлу;
-оқу тапсырмаларын орындау үшін жұмыстану;
-мұғалімнің бақылауы мен топтың және жеке оқушылардың жұмыстарын түзету;
-оқушылардың бір-бірінің жұмысын текеруі;
-мұғалімге нәтижелерді айту,оның басшылығымен пікір таласын өткізу,толықтыру және түзету,мұғалімнің қосымша ақпарат беруі,қорытындылар жасау;
-топтың, сыныптың жұмысына баға беру;
-үлгерімі әр түрлі оқушыларды бір топқа біріктіруге болады.
Әрбір оқу пәні бойынша
бір оқу тоқсаны аяқталғанша
жұмыс істейтін топ құруға болады.Оқу
пәндерінен кеңес берушілер тағайындалып,
Сабақты жоспарлау және оған әзірлену жолдары:
-бөлімдерді тақырыптарға
бөлу,әр тақырыпқа бөлінетін
-бағдарлама,әдістемелік құрал,мектеп оқулығы және қосымша әдебиеттерді оқып,әр сабақтың алдына білімдік,тәрбиелік,дамыту мәдениеттерін қою;
-тақырыпты ашуға керекті
мәліметтерді іріктеу,оқуға
-негізгі материалды,дәлірек
айтсақ сабақтан оқушы түсініп,
-сабақтың типін,құрылымын,мақсатқа жеткізетін әдіс-тәсілдерін белгілеу;
-сабаққа керекті дидактикалық
құралдарды,атап айтсақ,кино
-техникалық оқыту құралдарын тексеру;
-сабақта жазылатын өздік жұмыстарының көлемін және түрін анықтау;
-білім,іскерлік,дағдыларды
бекіту түрлерін және
- білім,іскерлік,дағдыларды тексерілетін оқушылар тізімін жасау;
-үй тапсырмасының мазмұнын,
-сабақтың қорытындысын шығару әдіс-тәсілдерін білу;
-тақырып бойынша сыныптан
тыс жұмыстар жүргізуді
-сабақтың барысын талапқа сай жоспарлау.
Сабақтың тиімділігіне бір-бірімен
тығыз байланысты екі жағдай әсер
етеді:мұқият дайындалу және шеберлікпен
өткізу.Дұрыс жоспарланбаған,
Жобалау – бұл сабақтың
қалай өтетіні туралы жорамалдар.Болашақ
сабақтың алуан түріне баға беріп,ішінен
жақсысы таңдалады.Қазіргі
Мұғалімнің сабаққа дайындығы
Мұғалім ең алдымен өз пәнінің оқу жоспары бағдарламасымен танысып, әр жылға күнтізбелік жұмыс жоспарын жасайды,әр сабақтың тақырыптық жоспарын,конспектісін дайындайды.Онда ол пәнаралық байланысты,әр сабақтың мақсат-міндеттерін,өздік жұмыстардың көлемін,оқыту әдістерін, көрнекі,техникалық құралдарды анықтайды.
Сабаққа дайындық мазмұны:
- Сабақты жоспарлау,жұмыс бағдарламасын жасау.
- Жеке сабақтарды жоспарлау.
- Сабақ тақырыбын,мақсатын анықтау.
- Сабақтың типі мен құрылысын белгілеу.
- Сабақ мазмұнын анықтау.
- Білім беру әдістерін белгілеу.
- Сабаққа керекті оқу құралдарымен көрнекі және техникалық құралдарды дайындау.
- Сабақ кезеңдерінің әрқайсысына жұмыс түрлерін,оны орындауға уақыт бөлу.
- Бекіту жаттығуларын дайындау.
- Оқушылардың білімін тексеру және бағалау әдістерін анықтау.
- Үй тапсырмасын түсіндіру.
- Сабақтың жоспар конспектісін жасау.
Сабақ жоспарында жазылатындар:
- Күні.
- Айы,жылы.
- Сыныбы.
- Тақырыбы.
- Мақсаты.
- Сабақ типі,құрылысы.
- Оқыту әдіс-тәсілдері.
- Көрнекі құралдар.
- Өздік жұмыстар.
- Тексеріп,бағаланатын оқушылардың аты-жөні.
- Қойылатын сұрақтар.
- Үй тапсырмасы.
Мұғалім оқу жадығатын
жан-жақты білу үшін негізгі және
қосымша оқу құралдарын,ғылыми-
Негізгісі-жаңа тақырыптың
мазмұны.Мұғалімнің оқыту әрекеті
саналы болуы үшін ол педагогика ғылымының
зыңдылықтарын нақты білуі
Жоспарлау-сабаққа әзірліктің
соңғы кезеңі.Оның нәтижесі-сабақ
жоспары.Жас мұғалім сабақ
Сабақ жоспарының үлгісі:
-сабақтың өтетін уақыты,
-сабақтың тақырыбы,сабақ өтетін сынып;
-оқушыларды оқыту,тәрбиелеу,
-сабақтың құрылымы,оның кезеңдері және әр кезеңге кететін уақытты бөлу;
-оқу материалының мазмұны;
-әрбір сабақтың бөлігіндегі
жұмыстың әдістері және
-сабақ өткізуге керекті оқу жабдықтары;
-үйге тапсырма.
Классикалық сабақ процесін жобалау:
- Нақты тұжырымдалған тақырып.
- Сабақ мақсаты:
- Жабдықтары (кино,бейнефильм,кесте,оқу құралдары)
- Дыбыстық құралдар.
- Сабақ барысы: (сценарий жасалады,оқушыларға сабақ үстінде берілетін сұрақтар,сабақтан оқушылар өздері қорытынды жасауы керек).
- Сабақ қорытындысы.
- Шығармашылық тапсырма.
- Қорытынды.Оқушылардан не ұнағанын,не ұнамағанын сұрау,кім белсенді болғанын сұрау.
- Сабақтың жақсы өтуіне байланысты оқушыларға рахмет айту.
Сонымен сабаққа әзірленгенде
мұғалім оқу бағдарламасын тағы
да қарап,лқу материалын оқиды,қосымша
әдебиеттермен жұмыс істеп,
Экскурсия кезінде оқу табиғатта,мұражайда,өндірісте өтіп,оқушылар алуан түрлі обьектілерді және болмыс құбылыстарын бақылайды. Экскурсия әсемдікті түсінуге,танымға қуануға,қоғамға пайдалы болуға көмектеседі.
Далада,орманда,өзен жағаларында оқушылар табиғат сұлулығын үйреніп,өздерінің әсерлерін сурет салу,гербарийлер жасау арқылы білдіреді.Мұражайларға,көрме залдарына,өндіріс орындарына бару өнер шығармаларын түсінуге,үйреншікті заттар мен құбылыстардан сұлулықты табуға,адамның еңбегінің сұлулығын сезінуге үйретеді.
Экскурсияға баратын топтарда 10оқушыдан 40 оқушыға дейін болады. Ұзақтығы 40-90 минут.
Оқу экскурсияларын
мазмұнына қарай тақырыптық
Оқылатын бөлідегі
орнына қарай кіріспе,негізгі,
Қорытынды экскурсиялар
бөлімді қорытындылау және
Мектепте өткізетін экскурсиялар оқытудың тиімді формасы болғандықтан,оларды жиі өткізу керек,себебі ол өмірді тану дағдыларын қалыптастырады.Ол үшін экскурсияларға тапсырмалар әзірлеп,нәтижелерін тексеріп отыру керек.
Практикумдар арқылы
оқушылар тәжірибелік,зертхана
Практикум кезінде
оқушылар шығармашылық
Бірінші тәжірибелік сабақтың құрылымы:
-практикумның тақырыбын
және мақсатын мұғалімнің
-оқушыларға керекті білімдерді олардың естеріне түсірту
-оқу жұмысына ынталандыру,
-керекті жабдықтар мен материалдарды іріктеу
-оқушыларға жұмысты
-алынған нәтижелерді талқылап теориялық тұжырымдар жасау
-нәтижелерді қорғау
-іс-әрекетті талдау
Практикумдар әдетте
жоғары сыныптарда өтеді,бірақ
бастауыш сыныптарда қысқа
Пәндік үйірмелер,шеберханалар,
Сабақта пәнді оқу бағдарламасынан да көбірек білгісі келетін оқушылар анықталады.Үйірмеге оқушылар ерікті түрде қатысады,әр жастағы оқушыларды қатыстыруға болады.Үйірмеде оқушылар курстың қызықты тақырыптарын тереңдетіп оқып,атақты ғалым,жазушылардың,басқа да қайраткерлердің өмірі және қызметімен,ғылым және техниканың жаңа жетістіктерімен танысып,ғалымдардың мерейтойларына,ғылыми жаңалықтарға арнап кештер өткізеді,техникалық модельдер жасап, биологиядан тәжірибе жұмыстарын жүргізеді,зерттеушілермен кездесу ұйымдастырады.
Кеңестер оқушыларға
жеке тақырыптарды,бөлімдерді
Олимпиадалар және байқаулар:
Олимпиадалар аудандық,
Конференциялар.Олар оқуды ғылыми жұмысқа жақындатады.Оқушылар баяндама тақырыптарын өздері таңдап,шағын зерттеу жұмыстарын жүргізіп,нәтижелері бойынша сөз сойлеуге әзірленеді.
Конференцияларды
сыныпта,мектепте өткізуге
Конференция туралы
оқушыларға алдын ала
Конференцияда оқушылар
түрлі көзқарастарды талдап,өз
пікірлерін айтады.Ол ересек
Факультатив.Ол
міндетті оқу курстарына
Білімділік міндеттер бойынша факультативтерде негізгі оқу пәндері терең оқылып, риторика,логика,шет тілі сияқты қосымша пәндер оқылады, мамандық беріледі.
Факультативтер теориялық
және тәжірибелік түрде де
өте алады.Оны оқушылар өздері
таңдап алады.Оған қызықтыру
Сабақты талдаудың мақсаты: