Формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва
Аттестационная работа, 26 Февраля 2012, автор: пользователь скрыл имя
Описание работы
Чисельні зміни у соціальному, економічному житті України вказали на необхідність підготовки та виховання компетентної, творчої особистості, яка може швидко адаптуватися до життєвих умов, що змінюються.
Содержание
Зміст
І . Передмов……………………………………………………………………….3
ІІ. Основний зміст
Музичне мистецтво – освітня галузь, що формує людину нового тисячоліття………………………………………………………………….... 6
Методи і прийоми формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва………………………………………………………….9
ІІІ. Післямова ……………………………………………………………………38
IV. Публікації автора……………………………………………………………40
V. Додатки……………………………………………………………………….42
VI. Список використаної літератури…………………………………………..
Работа содержит 1 файл
Форм+.docx
— 682.90 Кб (Скачать)IV. “ Поле чудес ”
Ми не будемо крутити барабан, а будемо відгадувати по буквах зашифровані на табло слова. Кожна команда повинна відгадати прізвище композиторів, яких приваблювала казкова тема і які у своїх творах засобами музичного мистецтва розкривали образи казкових персонажів, їхні характери, почуття та переживання. Якщо прізвище відгадується відразу, то команда одержує стільки очок, скільки букв у слові. Якщо ні, то називає букву. Якщо вона є, то очко добавляється, а якщо нема – то забирається.
- Римський – Корсаков (16)
Написав оперу “Казка про царя Салтана”....
- Чайковський (11)
Написав балет “Спляча красуня”
- Щедрін (6)
Написав балет “Горбоконик”
- Музей бюро музичних знахідок.
Ви пам’ятаєте, що у грі “Поле чудес” є свій музей, який постійно поповнюється подарунками гравців. У нас є також. Музей – бюро музичних знахідок, який поповнюється речами, які загубили герої відомих вам пісень або музичних творів. Допоможіть розібратися, кому належать речі, список яких у мене є. Кожній команді окремо по 3 завдання – правильна відповідь один бал. Якщо команда не може відповісти, то допомагають суперники.
- “ Кришталева туфелька ” (Попелюшці з однойменного балету С.С. Прокоф’єва)
- Журавель (П. Чайковський IVч. “Другої симфонії”)
- Срібні дзвіночки (“Веселкова пісня” О. Янушкевич)
- Хліба амбар ( норвежська нар. пісня “Чарівна скрипка”)
- Кущ калини (укр. нар. казка “Калинова сопілка”)
- Контрабас ( байка І. Крилова “Квартет”)
- Клавесін ( старому кухару з оповідання К. Паустовського “Старий кухар”)
- Люлька ( належала Сагайдачному із пісні “Ой на горі та й женці жнуть” з оповідання В. Короленко “Сліпий музикант”)
- Носова хустка (з укр. нар.пісні “ Засвіт встали козаченьки”, яка належала Марусеньці. )
Підсумок журі
V. “Два роялі”
- Ця телепередача встигла полюбитися всім. Ми використовуємо тільки єлементи цієї гри. Замість екранів на яких засвічуються слова, я пропоную картки з нотами. З них треба скласти мелодію знайомої пісні, просольфеджувати її або заспівати
- На дошці плакати із кількома мелодичними вправами. Вчитель навмисно робить помилку у виконанні цих вправ, а учасники гри її знаходять.
5. Підсумок журі:
оголошується команда
переможниця і найактивніші
Оцінювання.
Урок №18 в 5 класі Тема :. Пейзаж у літературі, живописі, музиці.
Мета:зосередити увагу учнів
на відтворенні образів природи
в музиці та зіставлення їх з образами
пейзажів у літературі, живопису. Познайомити
учнів із творчістю Юрія Щуровського,
Архипа Куїнджі та Миколи Гоголя. Розвивати
навички образного порівняння різних
видів мистецтв, стимулювання художньо-образного
мовлення, проявів уяви, збагачення
емоційно-почуттєвої сфери. Виховувати
естетичне ставлення до дійсності
та емоційно-ціннісне ставлення до
мистецтва, почуття любові до природи
та бажання залучитися до втілення
її у мистецтві;розуміння учнями
зв'язків мистецтва з
Обладнання:О. В. Лобова Музичне мистецтво 5 клас; О. В. Корнілова, І. М. Бєлова « Методика музичного мистецтва у 5 класі», методичний посібник « Музичне мистецтво5 клас» урок №18 ( м. Рівне ПП «Контур плюс»), Сухомлинський В. О. Біля чистого джерела// Сухомлинський В. О. Вибрані твори: У 5-ти т. — К., 1977. — Т. 5.
Архип Иванович Куинджи. Сайт художника, презентація до уроку.
План уроку
- Організаційний момент. Музичне вітання.
- Актуалізація знань – підготовка до сприймання нового матеріалу.
- Повідомлення теми уроку “ Впливи різних видів мистецтв на людину: пейзаж у літературі, живописі, музиці.” і очікуваних результатів.
- Робота над твором М. Гоголя “Чудовий Дніпро”
- Знайомство з текстом
- Бесіда за змістом
- Робота за планом
- Робота над картиною А.І. Куїнджі “Місячна ніч на Дніпрі”
- Історична довідка
- Розгляд картини
- Усний твір за картиною
- Робота за планом
- Робота над музичним твором Юрія Щуровського “Після перегляду Куїнджі”
- Історична довідка
- Слухання твору
- Інтерпретація твору
- Робота за планом
7. Підсумок уроку: поріняння за планом всіх творів мистецтва.
Епіграф уроку: Не розбраті мистецтво і природа,
Як дехто мислить: путь у них одна.
Мене обох їх надить глибина,
І поміж ними – обопільна згода.
Хід уроку
- Організаційний момент. Музичне вітання.
- Актуалізація знань. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
Вчитель: Назвіть ріку, яка бере початок в Росії, тече по Білорусії і Україні. Це третя річка в європі за величиною. Старослав’янська її назва Славутич. А підказкою буде слугувати кросворд:
- Назва ноти ( До)
- Тип твору мистецтва, що має стійкі ознаки у змісті, структурі,засобах виразності,способі виконання тощо( жанр)
- Оркестровий вступ до театральної музичної вистави ( Інтродукція)
- Жанр образотворчого мистецтва, що відтворює образи природи (пейзаж).
- Літературний текст опери ( лібрето)
- Одноголосний вокальний твір з інструментальним супроводом ( Романс)
Борисфен, Славутич – так називали наш Дніпро. З цим ім’ям пов’язана історія слов’янської держави – Київської Русі. Про Дніпро складали багато пісень, віршів, поем, написано художніх творів, картин.
- Повідомлення теми уроку. Пояснення нового матеріалу.
Сьогодні ми з вами будемо проводити дослідження « Впливи різних видів мистецтва на людину. Пейзаж у літературі, живописі, музиці». Чи згодні ви прийняти участь у цьому досліджені і з’ясувати для себе, який вид мистецтва на вас має більший вплив. Поспостерігати за своїм настроєм, думками, самопічуттям від зустрічі з різними видами мистецтва.
« Найголовніший засіб самовиховання душі — краса. Краса в широкому розумінні — і мистецтво, і музика, і сердечні відносини з людьми" так писав в « Листах до сина» педагог В. Сухомлинський.
Отже чи настроїлись ви на дослідження себе, свого внутрішнього Я?
Тоді приступаємо до експерименту.
- Німецький поет В.
Гете в своєму творі « Мистецтво
і природа» висловив таку
Не в розбраті мистецтво і природа,
Як дехто мислить: путь у них одна.
Мене обох їх надить глибина,
І поміж ними - обопільна згода.
- Чи згодні ви з нею? Відповідь на це дасте в кінці уроку. Домовились?
-
Французьке слово « пейзаж»
означає вид, зображення
Пейзажем називають художне зображення природи не лише у живописних, ф й у літературних творах. Скільки чудових поетичних і прозових рядків присвячено, наприклад, красі рідного краю.
- Робота над твором М. Гоголя “ Чудовий Дніпро ”.
Акровірш
Давно ця річка славна
Народи три єднає.
І в Чорне море плине.
Простори України
Розкішно прикрашає,
Очиці милує дитини.
Микола Романченко
Так поетично склав
акровірш про Дніпро поет
Микола Романченко з Черкащини,
« Чудовий Дніпро у тиху погоду, коли вільно і плавно мчить крізь ліси й гори повні води свої. Ані ворухнеться; ані прогримить. Дивишся, і не знаєш, іде чи не йде його велична широчінь, і здається, неначе увесь вилитий він із скла, і неначе блакитний дзеркальний шлях, без міри в ширину, без кінця в довжину, плине і в'ється по зеленому світу. Любо тоді й жаркому сонцю глянути з височини і опустити промені у холод скляних вод, і прибережним лісам яскраво відбитися у водах. Зеленокудрі! вони припали разом з польовими квітами до вод і, схилившися, дивляться у них і не надивляться, і не намилуються світлим зраком своїм, і посміхаються до нього, і вітають його, киваючи гіллям. В середину ж Дніпра вони не сміють глянути: ніхто, крім сонця й блакитного неба, не дивиться в нього. Мало який птах долетить до середини Дніпра. Розкішний! немає рівної йому ріки на світі. Чудовий Дніпро і теплої літньої ночі, коли все засинає, і людина, і звір, і птах; а тільки бог величаво озирає небо і землю, і величаво струшує ризу. Від ризи сиплються зірки. Зірки горять і сяють над світом, і всі разом відбиваються у Дніпрі. Усіх їх держить Дніпро у темному лоні своєму. Жодна не втече від нього; хіба що згасне на небі. Чорний ліс, унизаний сонними воронами і в давнину розламані гори, нависнувши, силкуються закрити його хоч довгою тінню своєю — марно! Немає нічого на світі, що могло б прикрити Дніпро. Синій, синій ходить він плавним розливом, і серед ночі, як серед дня, видно його так далеко, як тільки бачити може людське око. Голублячись і пригортаючись ближче до берегів від нічного холоду, дає він по собі срібний струмінь; і струмінь спалахує, неначе смуга дамаської шаблі; а він, синій, знову заснув. Чудовий і тоді Дніпро, і немає ріки, рівної йому на світі! Коли ж підуть горами по небу сині хмари, чорний ліс хитається до кореня, дуби тріщать, і блискавка зламуючися поміж хмарами, враз осяє ввесь світ — страшний тоді Дніпро! Водяні горби гримлять, б'ючись об гори, і з блиском та стогоном відбігають назад, і плачуть, і голосять вдалині. Так побивається стара козакова мати, виряджаючи свого сина у військо. Розгульний і бадьорий, їде він на вороному коні, узявшися в боки і по-молодецькому заламавши шапку; а вона, ридаючи, біжить за ним, хапає його за стремена, ловить вудила і ламає над ним руки і заливається гарячими сльозами.
Дико чорніють поміж розбурханими хвилями обгорілі пні й камені на березі, що видався в ріку. Б'ючися об берег, підіймається Зрак — вигляд, образ, подоба вгору і падає вниз причалюючий човен. Хто з козаків насмілився гуляти в човні, в той час, коли розгнівався старий Дніпро? Видно, йому не відомо, що він ковтає як мух людей.»
Запишіть ваші спостереження в додаток графи « Художній твір»:
- Визначте вид прочитаного твору? ( Ми прочитали уривок з повісті « Страшна помста», а саме - опис річки.)
- Що використав письменник, щоб донести до читача красу річки ? Автор використав епітети або поетичні означення ( чудовий, величний, широкий, сріблясто – білий, блакитний), порівняння ( велична широчінь,дзеркальний шлях), уособлення – перенесення рис живої істоти на предмет чи явище. І Дніпро, і Місяць, І Ніч, і сяйво ми уявляємо живими; гіперболу – поетичне перебільшення – для важливості усвідомлення значення всіх персонажів)
- Хто автор? ( Микола Гоголь – російський письменник але ми можемо його вважати і українським, бо всі його твори написані на українську тематику)
- Що у творі описується? ( Краса української природи )
- Про що автор хотів сказати цим твором? ( Автор вважає, що українську природу, українську річку взагалі не можна порівняти ні з чим)
- Чи сподобався вам опис річки ?
- Чи вплинув опис на ваш настрій? Як саме?
- Які почуття у вас виникли при читані тексту? Чи уявили ви собі те, про що в ньому говорилось?
Відомості про Ю. Щуровського
Сьогодні ми дізнаємося про
творчість композитора Юрія
Юрія Щуровського називають
справжнім класиком української
музики для дітей. Його п'єси ставали
популярними з моменту
У живописі Юрія Щуровського
найбільше приваблював