Формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва

Автор: Пользователь скрыл имя, 26 Февраля 2012 в 01:09, аттестационная работа

Описание работы

Чисельні зміни у соціальному, економічному житті України вказали на необхідність підготовки та виховання компетентної, творчої особистості, яка може швидко адаптуватися до життєвих умов, що змінюються.

Содержание

Зміст

І . Передмов……………………………………………………………………….3

ІІ. Основний зміст
Музичне мистецтво – освітня галузь, що формує людину нового тисячоліття………………………………………………………………….... 6
Методи і прийоми формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва………………………………………………………….9

ІІІ. Післямова ……………………………………………………………………38

IV. Публікації автора……………………………………………………………40

V. Додатки……………………………………………………………………….42

VI. Список використаної літератури…………………………………………..

Работа содержит 1 файл

Форм+.docx

— 682.90 Кб (Скачать)
">Один з найчарівніших  творів С.Прокоф’єва – балет “ Попелюшка”, створений за казкою французького композитора Шарля Перро.

Перед вами ілюстрації до  цієї казки  художників Лариси Олександрової , Олександра Рейпольського та учнів  нашої школи. Ви уважно  слухаєте два фрагменти “Па – де - шаль”  та “Аморозо” з балету С.Прокоф’єва і порадившись підбираєте дві  ілюстрації, які найбільше виражають  характер, настрої музики. Спікер карточкою  показує обраний номер ілюстрації до кожного з фрагментів, відповідаючи на питання:

- Які події відбуваються  під час звучання цих фрагментів ?

  • Як музика про це розповідає ?

(Слухання та виконання  завдань)

Підсумок:

  • Чи створив би С.Прокоф’єв цей балет, якби не було

 казки ?

  • Для чого балету, опері лібрето ?

(Лібрето містить у  собі послідовність подій, характери  дійових осіб, розвиток їх взаємо  відносин, музичні номери, хори... –  це стислий виклад змісту літературного  твору).

  • Чим відрізняється танок від балету ?

(Балет – це театральна  вистава, зміст якої передано  через пластичні рухи і танець, що супроводжуються оркестровою  музикою).

  • Чим відрізняється балет від опери ?

( В опері виконавці  актори весь час співають, це  музично – драматичний твір, який  може включати і балетні номери)

  1. Слухання та гра на елементарних музичних інструментах.

 Чарівний, таємничий,  приваблюючий світ казки...Скільки  прекрасної музики створено за  казковими сюжетами ! Наведіть приклади  опер, балетів, інструментальних  п’єс , створених за казковими сюжетами.

(Відповіді учнів: П.Чайковський  “Баба яга”, В.А. Моцарт “ Чарівна  флейта”, П.Чайковський “Лускунчик”,  М.Лисенко “Коза – дереза,”  “Пан Коцький”, К.Стеценко “Івасик  – Телесик,” “Лисичка, Котик  і Півник”, М.Коваль “Вовк  і семеро козенят”, П.Чайковський  “Баба Яга”)

А як звати людину, що перетворює літературний текст на лібрето? Так, лібретист.

 Отже, займайте свої  місця в потязі і вирушаємо  назад додому з музикою П.Чайковського  “Вальс квітів” з балету “Лускунчик”,  а щоб вам їхати було цікавіше, то приймемо участь у виконанні  на елементарних музичних інструментах.

Підсумок:

  • Який характер мелодії ?
  • Які засоби музичної виразності використав композитор для передачі характеру твору ? (Динаміка, штрихи, лад, гармонія, тембр...)

9.Узагальнення теми уроку – метод “Мікрофон” .

  • Яку роль відіграє література у музичному мистецтві ?
  • Що сподобалось вам на уроці ?

Вихід із класу під “Танок феї Драже ”П.Чайковського.

Урок № 9 музичного  мистецтва в 5 класі 

Тема: « Музика і мистецтво слова».( Узагальнення матеріалу за І чв.)

Мета: перевірка знань учнів за темою  та узагальнення матеріалу з теми чверті.; формування універсальних якостей творчої особистості;виховання здатності висловлювати особистісне ставлення  до музичних творів, аргументуючи свої думки та оцінки.

Обладнання: підручники О. В. Лобова « Музичне мистецтво 5 клас»; О. В. Волошина, О. В. Мільченко «Музичне мистецтво 5 клас », муз. інструмент, картинки для гри « Зваримо борщик», комп’ютерні уроки 5 клас “ Музичне  мистецтво» ПП « Контур плюс» м. Рівне.

Хід уроку

  1. Організаційний момент. Вхід під музику « Веселкова пісня» - 1 хв.
  2. Музичне вітання . Розспівування. – 5 хв.
  3. Оголошення теми і мети уроку. – 0. 30 сек.

На сьогоднішньому уроці  ми з вами узагальнимо матеріал І  чверті по темі  «Музика і мистецтво  слова» за допомогою гри « Хрестики – нулики»

  1. Виконання пісні « Веселкова пісня» О. Янушкевич – 4 хв.

Для створення гарного  настрою я пропоную вам згадати  улюблену пісню, а яку саме  ви дізнаєтесь якщо правильно закине овочі  в каструлю і зварити борщик.  (На дошці картинки із зображенням каструлі. Поряд виставлені на карточках овочі: морква, буряк, цибуля, картопля, помідори, капуста. На кожному овочі написане одне слово з пісні : « Веселковим, небокраєм, сопілці, грає, пісня, серця».)

Правильно – це слова  з пісні « Веселкова» :

« За веселковим, за небокраєм,хтось  на сопілці чарівно грає.

А чи то грає, чи то здається,Чи пісня лине із мого серця?»

Виконання пісні.

  1. „ Хрестики-нулики ”  - 30 хв.
  2. Загадки

* В лісі росте, на  стіні висить, коли його торкнеш  – заплаче.(Скрипка)

*Зверху кожа, знизу тоже, а в середині пусто.(Барабан)

2) Вислів„ Слова іноді потребують музики, проте музика не потребує нічого” (Е.Гріг.)      Чи погоджуєтесь ви з цією думкою?  Висловте особистісне ставлення.

( Мистецтво слова  - це  особливе мистецтво, що називається  літературою. Йому поклонялися  з глибокої давнини. У прадавні  часи поезія і музика  були  поєднані в єдиному мистецтві  – пісні. Із плином віків  музика і література стали  окремими видами мистецтва, проте  спорідненість між ними зберіглася  й досі. Зокрема , вокальна музика  – це співзвуччя музики і  поезії. Вірші, звичайно ж, є  самостійними творами в літературі. Музика до цих віршів теж  може існувати самостійно. Проте,  коли вірші і мелодія поєднуються  в пісні, вони починають жити  як новий твір мистецтва, в  якому збагачують і доповнюють  одне одного музика і література, висвітлюючи по новому свій  життєвий зміст , тобто музика  надихає і збагачує  літературу. Сама по собі музика може  створити безліч художніх образів  : « намалювати» музичний портрет,  передати будь – який настрій  і почуття, зобразити барвисті  звуки природи – пташиний спів, дзюрчання струмка, лункі розкати  грому. Так, що я погоджуюсь  з цією думкою)

3) Композитор. Дай відповідь на питання і згадай  музичні твори композитора. Чим вони тобі запам’ятались?

Який російський композитор часто бував на Україні і де саме та в своїх творах використовував українські народні пісні?

(Петро Ілліч Чайковський  часто із задоволенням гостював  в Україні. На Сумщині, у  селищі Низи та у Вінницькій  обл. в с. Браїлів є музей  – садиба великого російського  композитора.)

4) Музична грамота . Дай відповіді на питання і поясни, для чого потрібно знати музичну грамоту.

- Як називається неповний  такт, з якого починається пісня? ( Неповний такт , з якого починається  музичний твір або окрема музична  думка, фраза називається затакт)

- Для чого існує нотний  стан? ( Нотний стан або нотоносець  – система горизонтальних паралельних  ліній  для позначення відносної  висоти ступенів звукоряду)

5) Пісня

Заспівай „Ода пісні” муз. О. Антоняка, сл. А. Орел та оціни музичний твір і його вплив на тебе.

6) Література

Скажи, в яких літературних жанрах може  „оживати”  музичне  мистецтво? Чи подобаються вони тобі? Наведи приклади.( Коли вірші  і мелодія  поєднуються в пісні. Вона починає  жити як новий твір мистецтва –  наприклад, ода – урочистий твір на честь певної події чи людини; кантата  - особливо віршована, поетична основа  - твір для співу з інструментальним супроводом. Наприклад пісні «Ода пісні», « Їхав козак за Дунай»»;  лібрето – літературний текст  опери чи балету, який є посередником між літературним твором та опернимчи  балетним  жанрами. Лібрето містить  слова для співу, в ньому закладено  послідовність і розвиток подій  сюжету, характеристики дійових осіб. Лібрето визначає головну тему й  зміст опери чи балету. Просто балет  – це музично – драматичний  твір сценічної дії, зміст якого  передається за допомогою хореографії( танцю).Опера – це найскладніший  музичний жанр, в якому поєднуються  поряд із музикою та літературою  елементи хореографії, театрального й  образотворчого мистецтва. Наприклад:опера     М. Лисенка « Тарас Бульба»,В. А, Моцарт « Чарівна флейта», балет  С. Прокоф’єва      “ Попелюшка»,

П. Чайковського « Лускунчик» ; пісня може привести і до симфонії . Наприклад : укр. нар. пісня « Журавель»  привела П. Чайковського до симфонії №2.

7) Опера. Дай відповідь на запитання і вислов особистісне ставлення до цих видів мистецтва.

Чим відрізняється опера  від балету? ( В балеті зміст передається  за допомогою хореографії, а в  опері провідна роль належить вокальній  музиці  - сольна, ансамблева, хорова.)

8) Балет. Дай відповідь на питання і вислов особистісне ставлення до цих жанрів.

Що спільного між балетом  і оперою? ( Ідея опери чи балету розкривається  відповідно до сюжету у вчинках, переживаннях, конфліктах дійових осіб через емоційно насичену багату на типові інтонації  мелодію; для створення спектаклю  також необхідне лібрето; а також  поєднання театрального, образотворчого мистецтв)

9) Музичні інструменти. Дай відповідь на питання і назви свої улюблені музичні інструменти.

Пригадай пісні про  музичні  інструменти ( « Савка  та Гришка»білоруська народна пісня, « Веселий музикант» муз. А. Філіпенка, сл.. Т. Волгіної, « Два півники» укр.. нар. пісня)

  1. Підсумок уроку та оцінювання учнів.  – 3хв. 30сек.

Сьогодні ми з вами спробували узагальнити ваші знання з теми І  чверті                   « Музика і мистецтво слова » і говорили про різноманітні види взаємодії музичного мистецтва та літератури на прикладах різних музичних жанрів. Обидві команди були дуже активні і отримують гарні оцінки за злагодженість при виконанні пісень та правильні відповіді.

  1. Вихід із класу під « Веселкову пісню» О. Янушкевич.

Урок №15 - 16  5 клас .Тема: « Слідами улюблених телепередач». 

Мета: систематизувати  знання учнів  з теми: « Музика і мистецтво  слова»;узагальнити матеріал по засвоєнню  особливостей художньо – образної мови різних видів мистецтв та їх взаємозв’язок  між музичним мистецтвом і літературою;розвивати  мислення , увагу і кмітливость, інтерес  до музичного мистецтва та мистецтва  слова;

виховувати  музично-естетичні  інтереси, потреб у художньо-творчій  самореалізації.

Проводиться в формі  гри, в якій використовуються прийоми  популярних телепередач:” Щасливий випадок”,” Що? Де? Коли?”, “Поле  чудес”, “Вгадай мелодію”, “Два роялі.”

При чому, вчитель може використати  ці прийоми в довільній формі  так, як він вважає за потрібне, тому що весь цей матеріал розрахований на два уроки.  Випереджувальне  завдання : згрупувати учнів на три  команди, пропонуючи їм придумати назву  та емблему.   

Обладнання:магнітофон, касети із записами мелодій; портрети композиторів:М. Римського-Корсакова,Р. Щедріна, П.Чайковського,М.Лисенка; портрети письменників:О. Пушкіна, І. Крилова, Ш Перро, Ершов.

План уроку:

  1. Організація класу.

Вхід під музику П. Чайковського з балету“Лускунчик” – “Танець  феї Драже.”

  1. Музичне вітання. Виконання поспівки “Добрий день.”
  2. Оголошення теми та завдань уроку.
  3. Узагальнення та систематизація знань.
І  “Щасливий  випадок”
    • “Далі, далі...”- музична грамота.
    • “Заморочки із бочки”
    • “Ти мені, я - тобі”- музична грамота.
    • “Темна конячка”- закріплення знань з теми семестру.

ІІ  “Вгадай  мелодію ” – повторення пісенного матеріалу.

    • “Вгадай назву музичного твору за підказкою”- слухання музики.

ІІІ   “Що? Де? Коли?”- закріплення теми семестру і повторення пісенного матеріалу.

    • “Супер – бліц - турнір”- перевірка знань з нотної грамоти та ритмічні ігри.

IV   “ Поле чудес ”-  закріплення знань з слухання музики.

      • “Музей бюро музичних знахідок”

V   “ Два рояля ” – перевірка нотної грамоти.

        1. Підсумок уроку.

Хід уроку:

  1. Організація учнівського колективу

– вхід під музику П. Чайковського з балету “ Лускунчик” – “Танок феї Драже.”

  1. Музичне вітання. Виконання поспівки.
  2. Оголошення теми та завдань уроку

Вчитель.

 Сьогоднішній наш урок  ми розпочали незвично. Під музику  якого композитора ви зайшли  в клас?

Правильно – це звучав уривок з балету П.  Чайковського “Лускунчик.”, який привів до нас в гості улюблені телепередачі: “Щасливий випадок”,”Вгадай  мелодію,”” Що?Де?Коли?”, “Поле чудес,””Два  роялі ” та їх ведучих: Володимира Марфіна, Валдіса Пелша, Володимира Ворошилова, Леоніда Якубовича та Сергія Мінаєва.

Информация о работе Формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва