Формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва
Аттестационная работа, 26 Февраля 2012, автор: пользователь скрыл имя
Описание работы
Чисельні зміни у соціальному, економічному житті України вказали на необхідність підготовки та виховання компетентної, творчої особистості, яка може швидко адаптуватися до життєвих умов, що змінюються.
Содержание
Зміст
І . Передмов……………………………………………………………………….3
ІІ. Основний зміст
Музичне мистецтво – освітня галузь, що формує людину нового тисячоліття………………………………………………………………….... 6
Методи і прийоми формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва………………………………………………………….9
ІІІ. Післямова ……………………………………………………………………38
IV. Публікації автора……………………………………………………………40
V. Додатки……………………………………………………………………….42
VI. Список використаної літератури…………………………………………..
Работа содержит 1 файл
Форм+.docx
— 682.90 Кб (Скачать)А хто в лісі його може виконувати? Лісові мешканці.
Це жанр музики вокальний чи інструментальний? Інструментальний.
Гра « Танець звірят»
Діти об’єднуються в групи: Пташки, Зайчики, Ведмедики і виконують танцювальні рухи під музику « Козачок».
- Це музика вокальна чи інструментальна звучала?
- Як вона називається ?
- Підніміть картку відповідного до музики Настрою.
Пісні співають голосом,
а музичні п’єси виконує
- Вокально – хорова робота.
Розспівування (матеріал попереднього уроку) – акцентувати увагу на співоцькій поставі, на диханні,легкості, виразності виконання голосних, прикритий звук.
По саду іду, іду
І в дуду: ду-ду-дУ, ду-ду-дУ.
Звертаємо увагу на показ рукою висоти нот Соль та Мі на « Піаніно»
Відгадайте загадки:
- Сидить дівчина в коморі, а коса її на дворі? (морква)
- Сам червоний, а чуб зелений? ( Буряк)
- Без рук, без ніг, а виліз на пліт? ( Гарбуз)
- Довгий. Зелений – добрий солений,
Добрий і сирий – хто він такий? (огірок)
- Без рук, без ніг, на тин плететься? (квасоля)
- І печуть мене, і варять,
І їдять мене, і хвалять,
Бо я добра. ( картопля)
- Яку пісню знаємо про овочі ?
Так, « Ходить гарбуз по городу». (Виконання).
Уважно прослухайте українську народну пісню-гру „ Два півники ”, запам’ятайте її мелодію.
Демонстрація української народної пісні-гри „ Два півники ” – весела українська народна пісня – представниця вокальної музики.
- Це , який жанр музики: вокальний чи інструментальний?
- Який настрій принесла вам ця пісня ?
- Про що йде мова в цій пісні?
- Чому вона нас навчає?
Так, вона навчає нас бути працьовитими, добрими, допомагати один одному.
Розучування української народної пісні-гри „Два півники”, проплескуємо ритмічний малюнок проговорюючи слова 1 куплета.
- Підсумки уроку .
Сьогодні на уроці ми дізналися: метод « Продовж речення»
- яку музику називають вокальною…. – це музика для співу;
- а яку – інструментальною…. - це музика , яку виконують на музичних інструментах;
- розпочали розучування української народної пісні-гри …. - „Два півники”,
- а також прослухали інструментальний твір Віктора Косенка…. - “Пасторальна”.
- А що вам найбільше сподобалось на уроці і запам’яталось ?
- Вихід із класу під звучання пісні « Два півники».
Урок № 27 1 клас Тема: Подорож в країну казок.
Мета:формування музичного сприймання школярів, розвиток навичок уважного слухача, усвідомлення учнями зв’язків між життєвим змістом музичного твору і його втіленням засобами музичної виразності, вчити розрізняти засоби музичної виразності, збагачувати словниковий запас; розвивати фантазію та уяву, музичний слух, голос, музично – ритмічне почуття. Виховання здатності сприймати, інтерпретувати та оцінювати музичні твори, висловлювати особистісне ставлення до них, виховання музично – естетичних інтересів.
Обладнання: піаніно, магнітофон, касета “ Музика 1 клас №2”, книжки: “Телесик” – Київ, “Веселка”, 1991р; “ Телесик” – Київ ,“ Лелека”, 2000р.
План уроку:
1 . Організаційний момент.
2. Розспівування : “ Добрий день”, “ Ми прийшли у перший клас”
3. Тема уроку: “ Подорож до Країни Казок”.
4. Гра : “ Музична скринька” – виконання пісень.
5. Слухання: М. Сільванський казка “ Івасик – Телесик” – початок композиції.
6. Підсумок теми уроку.
7. Музично – розвивальна гра - “ Музична луна”.
8. Підсумок уроку.
Хід уроку
1 Організаційний момент.
Учні заходять і виходять із класу під марш П. Чайковського з балету “ Лускунчик”.
2. Розспівування. Поспівка” Добрий день”.
3. Оголошення теми уроку : “ Подорож до країни Казок”.
Вчитель пропонує здійснити чудову подорож до країни Казок..
Під поспівку “ Ми прийшли у перший клас” діти “крокують”, відтворюючи ритмічний рисунок поспівки, і потрапляють в країну Казок.
- Ось ми і в чарівній країні. Які казки ви знаєте ми перевіримо за допомогою ілюстрацій.
( Показ ілюстрацій – відповіді учнів).
- Гра “ Музична скринька”
- В країні Казок герої люблять співати, танцювати, загадувати загадки, розповідати цікаві історії. Отож і ми з вами зараз пограємо в гру , що називається “ Чарівна скринька”.
( Це гарно оформленна
скринька, в якій знаходяться
карточки з малюнками, що
Після кожної пісні вчитель запитує
- Якими засобами музичної виразності передано настрій пісні ?
( лад, темп, динаміка, мелодія)
- Слухання М. Сильванський “ Телесик”
- Почув нас казковий герой і завітав до нас. Чи впізнаєте ви його?
( показується ілюстрація до казки “ Телесик”)
- Згадайте, як мама гукала Телесика? ( Відповіді учнів).
- А тепер гукнемо в гості його і ми з вами разом:
- Телесику! Телесику!
Приплинь , приплинь до бережка!
Дам я тобі їсти й пити!
( Звучить вступ до казки
М. Сільванського “ Івасик
– Телесик”і з’являється
- Це звучав тільки вступ або в країні музики, його ще називають увертюрою, тобто короткий зміст казки, який розповідає музика. Як ви відчули цю музику? Чи розповідає вона нам про героїв казки?
( Відповіді учнів)
Далі продовжуємо слухати казку до слів “ Івасик заснув...” і по ходу Івасик звертає увагу дітей на моменти, де і як композитор використовує засоби музичної виразності і для чого ( характер, темп, тембр, динаміка, регістр, лад, штрихи). Лялька засипає і урок продовжує вести вчитель.
- Підсумок теми уроку.
- Чи сподобався вам твір? Як цікавіше слухати казку - просто читаючи книгу чи слухати текст і музику до нього?
Відповіді дітей.
- Музично – розвивальна гра “ Музична луна”
- Як би не було цікаво в країні Казки, треба повертатися до нашого класу . А швидше повернутися нам допоможе гра
“ Музична луна”.
Дітей поділяємо на дві групи.
1 – ша лінія Учитель
вистукує олівцем ритмічний
2 – га лінія. Перша група дітей відтворює ритм оплесками
3 – я лінія. Друга група дітей відтворює ритм тупаючи ногою.
- Підсумок уроку.
- Про що і як розповіла музика на сьогоднішньому уроці ?
Відповіді учнів . Словесне оцінювання.
Вихід із класу під музику П. Чайковського.
2 клас Урок 32 Тема: « Подорож на Планету Барвистої Музики».
Мета: ознайомити дітей з виражальними і зображальними можливостями тембру в музиці, з новою піснею, вивчити перший куплет; вчити розрізняти елементи музичної мови, використані для створення образу, розвивати музичну пам’ять і спостережливість, інтелектуальну гнучкість; виховувати інтерес до музики, потребу у художньо-творчій самореалізації.
Обладнання: комп’ютерний урок
№ 32 « Музичне мистецтво 2 клас»
м. Рівне ПП « Контур плюс», підручник
Лобова О. В. « Музика 2 клас», О. О.
Гумінська « Уроки музики в
загальноосвітній школі», Збірка «
Дошкільне виховання» - гра « У
гаю»; картки до гри « Знайди своє
дерево», ілюстративний матеріал: Фея
Музики, « Музичні інструменти»,
таблиця « Симфонічний оркестр»
Хід уроку
- Організація класу. Вхід під пісню « Свято Перемоги» - 1 хв. 30.
- Музичне вітання: « Я пісеньку співаю» ( сл. і муз. М. Кириченко) - 1хв.
- Я пісеньку співаю веселу і просту,
Про те, що сонце сяє, щасливою росту.
Приспів:
Ля-ля, ля–ля, щасливою росту!
- І гарний настрій в мене, як в школу я іду,
Цю пісеньку новеньку співаю на ходу.
Приспів.
Вчитель: Добрий день, вам діти!
Учні: Добрий день, учитель!
- Актуалізація знань попередніх уроків. – 10 хв.
Вчитель: Згадайте як називається музика під яку ви заходили в клас і де ви її чули ? ( « Свято Перемоги» , знайомились на попередньому уроці)
« Мій юний друже, в добрий час
Увійдеш ти в музичний клас.
Цей клас – як диво – корабель!
У нім до чарівних земель»…
Ми вирушаємо в уявну подорож на планету Барвистої музики разом з піснею – вітанням…
І перша зупинка в парку « Музична грамота».
Гра « Знайди своє дерево» - Робота в парах.
« Як берешся ти за справу –
то виконуй все на славу
завдання роби сумлінно,
щоб одержати « відмінно»
Зміст і методика: усі учні отримають по одній картці на двох, на якій зображено :
- По одному персонажу казкового героя опери чи балету: Коза–Дереза, Лисичка, Тореодор, Кіт у чоботях і Біла Кицька, 7 козенят, Маленькі лебеді, Попелюшка) ;
- танець «Козачок» або хоровод – веснянка « Вийди, вийди, Іванку»;
- один з засобів виразності: Лад, тембр, динаміка, темп, штрихи, регістр;
- один з музичних інструментів: Бандура, барабан, скрипка, баян.
Перед уроком учитель вивішує на дошці намальовані на карточках дерева, під кожним з яких записує назви музичних жанрів: опера, балет, симфонія, концерт; елементи музичної мови; музичні інструменти. Завдання учнів порадившись, визначити правильну пару до свого зображення. Наприклад, знаючи, що Коза-Дереза головний герой опери « Семеро козенят» В. Коваля – карточку з нею треба приєднати до дерева , під яким написано « Опера». Шукаючи лише своє дерево кожна пара учнів повторює майже весь вивчений раніше музичний матеріал.
Під час визначення пари переможниці важливо враховувати не лише швидкість, а й правильність виконання завдання. Правильні відповіді:
дерево « Опера»: Коза – Дереза, Лисичка, 7 козенят; дерево « Балет»: Тореодор, Кіт у чоботях і Біла Кицька, Маленькі лебеді, Попелюшка; дерево « Концерт» : хоровод - веснянка « Вийди, вийди, Іванку»; дерево « Симфонія »: танок « Козачок», дерево« Елементи музичної мови »: Лад, тембр, динаміка, темп, штрихи, регістр; дерево « Музичні інструменти» : бандура, барабан, скрипка, баян.