Өзара сабаққа қатысу дәптері

Автор: Пользователь скрыл имя, 14 Февраля 2013 в 15:53, реферат

Описание работы

Мұғалімнің сабаққа дайындығы 2 бөлімнен тұрады – пәнді оқытуға жалпы дайындық және әрбір сабаққа дайындық.
Пәнді оқытуға жалпы дайындық оқу жоспарын, бағдарламасын оқып-үйреніп, күнпарақтық-тақырыптық жоспар жасаудан және сабақтың материалдық-техникалық базасын – оқу бөлмесін, көрнекі құралдар, ОТҚ, құрал-саймандарды, приборларды т.б. реттеуден тұрады (құралады). Бұл дайындық, әрине, оқу жылы басталмай тұрып жасалады.
Мұғалімнің әрбір сабаққа дайындығы күрделі де жауапты жұмыс.

Работа содержит 1 файл

КҮШТІ КІТАПША.doc

— 686.00 Кб (Скачать)

«Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің № 10 орта

мектебі»  ММ

 

                                                                   


 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

 

 

 

 

 

Өзара сабаққа  қатысу дәптері .

 

 

 

Мұғалімнің аты-жөні___________________________

 

Пәні__________________________________________ 

Сабақ түрлері және оның құрылымы

 

 Түсіндіру сабақтары: жаңа, біріккен, панорамалық, зерттеу т.б.

Пысықтау  сабақтары: бекіту, саяхат, семинар, қайталау, жарыс, конференция, талқылау т.б.

Сынау сабақтары: сынақ, диспут, ойын, сахналау, жұмбақ т.б.

 

Жаңа  сабақ – жаңа білім беру мақсатында.

Біріккен  сабақ – жаңа білім мен өткенді және пәндер арасындағы байланысты көрсету мақсатында.

Зерттеу сабағы – іздендіру мақсатында.

Панорамалық сабақ – сабақ элементтерінің көрінісін іске асыру мақсатында.

Бекіту  сабағы – білімді меңгеру деңгейін байқау.

Саяхат  сабақ – танымдық қабілетін дамыту.

Семинар сабақ – оқушының білімін тереңдету.

Қайталау  сабағы – пәндерден алған білімді толық қалыптастыру.

Жарыс сабақ – оқушылар ойларының жетіктігін байқау.

Конференция сабақ – іскерлігі мен танымдық белсенділігін қалыптастыру.

Сынақ сабақ – білім мен дағдысын бір жүйеге келтіру.

Диспут  сабақ – білімі мен дағдысын қалыптастыру.

Ойын, жұмбақ – оқушылар зейінін дамыту.

Сахналау  сабағы – оқушылар шығармашылығын дамыту.

Талқылау сабағы – ауызекі тілдегі, жұмыстағы жіберген қателерін арнайы талдау.


 

Сабақ жоспарын жасаудағы талаптар

 

    1. Тақырыбы:
    2. Мақсаты:

а) дамытушылық

ә) тәрбиелік

б) жалпы білімділік

    1. Күнделікті жоспарды жасаудағы градация – күрделендіру.

а) ұйымдастыру кезеңі

ә) тіл дамыту

б) жаңа тақырыпты енгізу, сол бойынша жұмыс

в) бекіту

г) үй тапсырмасы (үйге берілген тапсырма, өтілген сабақтың 30 пайызынан  көп не аз болмауы керек)

д) балалардың жұмысын  бағалау

    1. Дидактикалық принциптер:
    2. Жай және күрделі
    3. Жүйелілігі
    4. Белсенділігі
    5. Білімділігі
    6. Көрнекілігі
    7. Коммуникативті бағдары
    8. Даралап оқыту
    9. Жеке дара оқыту

 

Сабақ беру кезеңіндегі  талаптар

 

 

  1. Тақырыпты жоспарлау
  2. Сабақ жоспары
  3. Өз білімін көтеру жоспары
  4. Жаңа бағдарламаның мазмұнын меңгеру жоспары
  5. Сабақтың мақсатын айқындай білуі
  6. Сабақ мақсатына қарай мазмұндай білу қабілеті
  7. Түрлі әдіс қолдана білу қабілеті
  1. Бағдарлама бойынша тәжірибе жұмыстарының өтілу барысы.
  1. Сабаққа қызығушылығын тудыру қабілеті
  2. Пән аралық байланыс
  3. Сабақ кезіндегі тәртібі
  4. Мақсатына қарай бағалай білуі
  5. Үлгермеушілік себебін анықтай білу қабілеті
  6. Кабинет жабдықтарына қосқан үлесі
  7. Көрнекілікті пайдалана білу дәрежесі

 

 

 

 

 

Сабақтың  құрылымдық сәттері

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі – 2-3 мин.
  2. Үй тапсырмасын сұрау – 10-15 мин.

Әдістері: сұрақ-жауап, жазба жұмысы арқылы, әңгімелесу, жаттау, оқу, талдау, тест.

  1. Үй тапсырмасын пысықтау, қорыту – 1-2 мин.
  2. Жаңа сабаққа кіріспе – 1-2 мин.
  3. Жаңа сабақ – 15-20 мин.

Әдістері: әңгіме, баяндау, көрнекі, техникалық құралдар, өткенмен байланыс т.б.

  1. Жаңа сабақты пысықтау, қорыту – 1-2 мин.
  2. Үй тапсырмасына даярлық – 2-3 мин.

Әдістері: сыныптағы жұмысқа ұқсас, нормаға сай 1/3 бөлік, түсіндіру, жас, жеке ерекшелікті ескеру.

  1. Үйге тапсырма беру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабаққа қойылатын негізгі талаптар

 

І. Сабақ мазмұнының халықтығы.

 

ІІ. Оқу материалының ғылымилығы.

 

Сабақ барысында берілетін  мәліметтерді айрықша тексеріп барып  пайдалану. Материал сенімді, дәлелді  болуы керек. Негізгі айтылар  ой алдын ала саралану керек.

 

ІІІ. Сабақтың тәрбиелік мәні төмендегі тәрбие түрлерінің біреуін немесе бірнешеуін қамтиды.

    1. Ақыл-ой тәрбиесі.
    2. Адамгершілік тәрбиесі:

а) ұлтжандылық;

ә) ұлтаралық қатынас  сыйластығы;

б) мейірімділік, ізгілік, имандылық.

    1. Саяси-идеялық тәрбие.
    2. Еңбек тәрбиесі.
    3. Әсемдік тәрбиесі.
    4. Дене тәрбиесі.
    5. Құқық тәрбиесі.
    6. Экологиялық тәрбие.
    7. Экономикалық тәрбие.
    8. Отбасы тәрбиесі.

 

ІV. Сабаққа  қойылатын дидактикалық талаптар.

 

Бұл талаптар негізгі  сабақ жұмыстарында көрсетіледі. Сабақ  мерзімі, тақырыбы, білімділік, тәрбиелік, дамытушылық мақсат, көрнекілік, қолданылатын әдістер жүйесі.

Өткен сабақпен байланыс, проблемалық жағдайларды шешу жолдары да көрсетіледі.

 

V.  Сабаққа қойылатын психологиялық талаптар.

 

Мұғалімнің өзін-өзі  ұстауы, дұрыс көңіл-күйі, балалармен ұстаздық этикаға сай қатынаста  болуы.

 

VI. Сабаққа  қойылатын гигиеналық талаптар.

 

Бұл балалардың артық  шаршамауы, физкультминут, ойын элементтерін дұрыс қолдану. Сынып бөлмесі, кабинеттердің, ойын алаңдарының талапқа сай  болуы.

 

Мұғалімнің сабаққа  дайындалуы

 

Мұғалімнің сабаққа  дайындығы 2 бөлімнен тұрады – пәнді  оқытуға жалпы дайындық және әрбір сабаққа дайындық.

Пәнді оқытуға жалпы  дайындық оқу жоспарын, бағдарламасын  оқып-үйреніп, күнпарақтық-тақырыптық жоспар жасаудан және сабақтың материалдық-техникалық базасын – оқу бөлмесін, көрнекі  құралдар, ОТҚ, құрал-саймандарды, приборларды т.б. реттеуден тұрады (құралады). Бұл дайындық, әрине, оқу жылы басталмай тұрып жасалады.

Мұғалімнің әрбір сабаққа  дайындығы күрделі де жауапты  жұмыс. Оқу материалының мазмұнын ойластыру  дайындықтың алғашқы бөлігі болып  табылады. Мұғалім бағдарламаның өткен, алдағы және одан кейінгі сабақтарға қатысты бөлігін, олардың арасындағы байланыс пен дәйектілікті орнату үшін талдау керек. Осы сабақта алдына қойып отырған нақты педагогикалық міндеттер мен мақсаттарды жақсылап ойластыру – сабаққа дайындықтың өте маңызды бөлігі болып табылады. Содан кейін оқулықтағы (немесе бірнеше) оқу материалының жазылуын – қандай тезистер мен негіздемелер берілгенін, материалдың оқушыларға түсінікті болуын, мысалдардың тақырыпқа сай болуын, тақырыптардың жүйелілігін мұқият оқып-үйрену қажет. Сұрақтар мен тапсырмалардың оқушыларға түсініктілігін, олардың орындалу жүйелілігін, маңызын талдау қажет. Еске түсерлік сұрақтарды танымдық сұрақтармен, үйреншікті тапсырмаларды ізденісті қажет ететін, келелі тапсырмаларға алмастыру қажет. Жеке және ұжымдық ойлану қызметін ұйымдастыруға ықпал ететін іскер ойынның элементтерін (немесе толығымен сценарийін), өндірістік жағдайлардан мысал келтіре отырып, сүйеніш білімнің белсенділігін арттыратын сұрақтарды ерекше ойланып, дайындауы қажет. Мұғалім сабақ үстінде оқушылардың дүниетанымының, білімге құштарлығының, қисынды ойлауларының азаматтық тұрғыдан қалыптасуы – тәрбиелеуге өте көп көңіл бөлуі қажет.

Сабаққа дайындық негізгі  оқулықпен танысып қоюмен шектелмеуі тиіс. Мұғалім материалды білуі, кеңінен, тереңінен түсінуі қажет. Бұл оған сабақты басқаруға, материалды оқулықтағыдан басқаша түсіндіруге, оқушылардың танымдық және ақыл қабілеттерін белсендетіп, өз беттерімен шығармашылық жұмыс істеуге үйретуге, тапсырманы ілгерілеу әдісімен беруге мүмкіндік береді. Ал бұл өз кезегінде сабақта қолданылған әдістемелердің нәтижелілігі туралы тұжырымдауға мүмкіндік береді.

Мұғалімнің шеберлігі, біріншіден, сабаққа дайындығы мен  жаңашыл әріптестерінің тәжірибесін  пайдалана алуымен тікелей байланысты. Ол үнемі және мақсатты түрде өз білімін, өз тәжірибесін жұмыстың жаңа тәсілдерімен толықтырып отыруы керек.

Ол мұғалімнің сабаққа  дайындалуына көмектесетін, педагогтың шығармашылық жұмысын ұйымдастыратын ұтымды ұсыныстар жасады:

    1. Бағдарламаның осы сабаққа қатысты бөлімін ұғына оқы.
    2. Осы бөлімнің материалдарын, тақырыптарын, сұрақтарын оқып біл.
    3. Осы сабақта неге жетуім қажет деген сұраққа жауап бере отырып, сабақ мақсатын жаз.
    4. Осы топтық ұжымды көз алдына елестетіп, жеке оқушыларды еске ал. Олардың психологиясын ойша еске түсіріп, педагогикалық түрлену өнерін қолдана отырып, олардың алға қойған мақсатқа жету жолдарын белгілеуге тырыс.
    5. Осы материалға және осы оқушыларға тиімді әдістемелік тәсілді таңдап ал.
    6. Таңдалған әдісті өз мүмкіншілігіңмен салыстыр, сабақтағы өз іс-әрекетіңді ойша салмақта.
    7. Сабақ құрылымын ойластырып, «тапқаныңның» барлығын жоспар-конспектіге жаз.
    8. Көрнекі және оқу құралдарын дайында, тексеріп, реттеп, әзірлеп қоюды ұмытпа, приборлар мен жабдықтарды, есептеу техникаларының дұрыстығын жұмыс үстінде тексер. Көрнекі құралдарды көрсету тәртібін ойластыр.
    9. Қойылған мақсатқа жетуге көмектесетін көрнекіліктерді көзбен шолу құралдарын ғана қолдану қажет. Егер олар көп болса, оқушылардың назары соған ауады.
    10. Жоспардың негізгі тұстарын қайтала (оқу материалының).
    11. Өзіңнен сұра:

- Сен сабаққа дайынсың  ба?

Бұл ұсыныстардағы педагогикалық  іс-әрекеттер тиімді, өйткені осылардан  сабақ туындайды, сабақты ойластырудың үлкен шығармашылық еңбек екендігі айқындалады. Ал осыған сабақтың тиімділігі мен нәтижелілігі байланысты.

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақты талдау

Көбіне сабақты талдау алға қойылған мақсаттардың дұрыстығын, оқушыларды қорыту және тәрбиелеу тәсілдерінің тиімділігін, олардың кеңестік дидактика  көзқарасына, мазмұны мен мақсаттарына, оқушылардың жас ерекшеліктеріне  сай болуын бағалаудан басталады. Сосын идеялық және оқытылатын пәннің ғылыми-теориялық (немесе материалдық) деңгейі, пәнаралық байланыстардың қолданылуы, ғылыми-техникалық өрлеудің заманға сай деңгейін ашып көрсету, өмірмен байланысы қаралады. Содан соң сабақ құрылымы, оның ұйымдастырылуы, уақыттың ұтымды қолданылуы қаралады. Мұғалім әр түрлі білім көздерін (оқулық, үкімет, ғылыми құжаттар, саяси-қоғамдық, техникалық, анықтамалық әдебиет, тізбелер, үлгілер, кестелер, оқытудың техникалық құралдары т.б.) қолдана отырып, өтілген материалдың терең де мықты ұғынылуына қол жеткізуі керек, оқушылардың ой-санасын оятып, ынталандырып, оларды өз беттерімен жұмыс істеуге үйретуіне ерекше көңіл бөлу қажет. Сабақта қолданылған оқу-көрнекі, есептеу құралдарының тек көрсетуге пайдаланылғанын немесе оқушылардың өз беттерімен жаңа тұжырымға келіп, білімді алу көзі болғандығын талқылау да маңызды болып табылады.

Сабақты талқылауды келесі үлгімен жүргізуге болады:

    1. Сабақ туралы жалпы мәлімет: күні, топ, мұғалімнің аты-жөні, оқытылған пән, сабақтың өткізілу орны, мұғалімнің оқушыларға сабақ мақсаттарын хабарлауы, қатысу мақсаты.
    2. Сабақтың құрылымы мен түрі: бағдарламаның мазмұнына және ғылымның даму деңгейіне сай келуі, оқушылар дүниетанымының және идеялық-саяси бағдарламаларының қалыптасуы, оқу материалының заманмен, жергілікті материалдармен, оқушылардың өмірлік тәжірибесімен сай келуі, пәнаралық байланыстардың қолданылуы, оқушылардың ой-өрісін қалыптастыру және дамыту, дидактикалық материалдарды қолдану, білімді жалпылау және жүйелеу, оқу процесін педагогикалық басқару тәсілдері.
    3. Оқыту тәсілдері мен әдістері: қолданылған әдістер жүйесі, олардың үйлесімділігі, материалдық мазмұнына, сабақ түріне, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай келуі, оқыту және тәрбиелеу мақсаттарының орындалуына қолданылған әдістердің сәйкестігі, сабаққа қойылатын негізгі талаптардың орындалуы (тәрбиелік, дидактикалық, психологиялық, санитарлық-гигиеналық), көрнекі құралдар мен тек пайдаланудың қажеттілігі; оқушылардың өз бетінше танымдық және шығармашылық белсенділіктерін арттыру жолдары; оқушылардың қисынды ойлау, байқағыштық қасиеттерін дамыту; өздік жұмыстардың түрлері мен алатын орны; ұғыну процесін басқару үшін кері байланыс орнату тәсілдері, өз-өзін бақылау әдістерін қалыптастыру; оқушыларға тапсырмаларды өз ерекшеліктері мен дайындық деңгейіне қарай жекешелеп беру; оқушылардың білімін бағалау; үй тапсырмасының көлемі.
    4. Оқушылардың іс-әрекеттері: оқытылатын материалды белсенді шығармашылық ұғыну үшін оларды қызықтыру, ынталандыру және тәртіп сақтаулары.
    5. Мұғалімнің іс-әрекеттері: жұмыс кезіндегі педагогикалық ұстамы, сарын, стиль, байқаушылық, тапқырлық, тіл мәдениеті, мұғалімнің оқушылар алдындағы беделі.
    6. Сабақ қорытындысы, тұжырымдар мен ұсыныстар. Мақсатқа жетуі, жоспардың орындалуы, оқытудың белсенді түрлері мен әдістерін қолдануы, оқушылардың ұжымдық ойлану қызметін ұйымдастыру, білімнің көлемі мен сапасы, сабақтың тәрбиелік, оқыту, дамыту мәндері, басқа мұғалімдердің тәжірибесіне енгізуге болатын жаңалықтар.

Информация о работе Өзара сабаққа қатысу дәптері