Петрарка – видатний італійський поет-гуманіст. Провідні мотиви «Книги пісень»
Контрольная работа, 30 Ноября 2011, автор: пользователь скрыл имя
Описание работы
Освітньо-виховна мета: зацікавити учнів творчістю Ф.Петрарки, підвести до розуміння, чому Петрарку вважають видатним італійським поетом-гуманістом; визначити будову сонета та провідні мотиви «Книги пісень»; розвивати усне мовлення, природовідповідне мислення, навички виразного читання; сприяти розширенню словникового запасу школярів, виховувати почуття людської гідності.
Работа содержит 1 файл
Urok.doc
— 73.00 Кб (Скачать)«Людяність, довершеність в усьому…»
Урок
у 8 класі за біоадекватною
технологією
Тема. Петрарка – видатний італійський поет-гуманіст. Провідні мотиви «Книги пісень».
Поважай в собі і в інших людську особистість.
Д.Писарєв, російський публіцист і літературний критик XIXст.
Освітньо-виховна мета: зацікавити учнів творчістю Ф.Петрарки, підвести до розуміння, чому Петрарку вважають видатним італійським поетом-гуманістом; визначити будову сонета та провідні мотиви «Книги пісень»; розвивати усне мовлення, природовідповідне мислення, навички виразного читання; сприяти розширенню словникового запасу школярів, виховувати почуття людської гідності.
Обладнання: портрет Петрарки, дидактичний матеріал (індивідуальні картки для гри «Нитка»), музика для релаксації та ТЗН для її прослуховування, папір, кольорові олівці.
Тип
уроку: урок засвоєння нових знань.
Структура уроку
| №п/п | Етап | Тривалість
етапу, хв.. |
Мета етапу |
| І. | Активність
Підготовчий |
5 хв. | Викликати інтерес до обговорюваної теми. Активізація розумової діяльності. |
| ІІ. | Релаксація. Сенсорно-моторний етап | 10 хв. | Набуття нових знань через формування мислеобразу навчального матеріалу зі структурованою інформацією. Розвиток образного, природовідповідного мислення. Зняття втоми. Забезпечення здоров’язберігаючого компоненту. |
| ІІІ. | Активність.
Символьний етап. |
10 хв. | Індивідуальне запам’ятовування матеріалу через замалювання образу. Розвиток творчих здібностей, усного мовлення. |
| IV. | Релаксація.
Логічний етап. |
5 хв. | Представлення образона вчителя. Порівняння з учнівськими образонами. Розвиток теми, акцентування уваги на головному. |
| V. | Активність.
Лінгвістичний етап. |
15 хв. | Практична робота, направлена на закріплення отриманих знань. |
Хід уроку
І. Підготовчий етап.
Слово вчителя. Російський публіцист і літературний критик Д.Писарєв говорив: «Поважай в собі і в інших людську особистість».
- Як ви розумієте цей вислів?
- А до чого закликали митці доби Відродження?
Актуалізація опорних знань.
- Пригадайте тих діячів, ідеалом яких була всебічно розвинена особистість. Дидактична гра «Нитка». Завдання: встановити пропущену літеру, яка ніби ниткою проходить через усе слово. Виразно зачитати отримані слова. Одним реченням схарактеризувати діяча, поняття, країну, про яку йдеться. (Заувага: кожен учень отримує одну картку).
| №1 | №2 | №3 | №4 | №5 |
| Гутенбе..г | Віз..рі | ..йк | Дж..рджоне | ..ідерланди |
| Се..вантес | Р..бле | Рен..санс | К..менський | Ре..есанс |
| Ф..анція | Петр..рка | Ш..кспір | Р..нсар | Гума..ізм |
| Б..уно | Мікел..нджело | С..рвантес | Б..ттічеллі | Іспа..ія |
| ..афаель | Бр..нт | Ротт..рдамський | Б..ккаччо | ..імеччина |
| Дю..ер | Іт..лія | Бр..йгель | Вер..незе | А..глія |
Оголошення теми, мети уроку. Презентація портрета письменника.
ІІ. Сенсорно-моторний етап.
Психофізіологічна підготовка
Займіть зручне положення.
Уявіть ваш улюблений куточок
природи або якесь інше місце,
де ви відчуваєте себе
Введення нового матеріалу через формування мислеобразу.
А тепер пройдіться вулицями рідного міста. Завітайте до музею під відкритим небом. Помилуйтесь його красою. Роздивіться його. Що вас оточує? Які предмети? Кольори? Звуки? Запахи? Вдивіться у його безмежний простір. Вдихніть аромат давнини, новизни і неповторності. Відчуйте запах трави, що наповнює цю місцевість. Відчуйте легкий вітерець на своєму обличчі. Насолодіться спокоєм. Попросіть музей стати для вас символом Франческо Петрарки. Хто такий Петрарка? Візьміть у руки те, чим ви зможете писати на глині чи цеглі: крейду, шматочок вугілля, перо, а може, чарівну паличку і зробіть напис – перший італійський і європейський гуманіст, священик, папський дипломат, політик, учений, поет, закоханий у античність. Писав латинською та рідною мовами.
Пройдіться музеєм. Він розкриє вам таємницю успіху і слави поета. Про нього писали: « Петрарка зажив такої слави у всесвіті, якої не зажив жоден мораліст, жоден поет». Музей зберігає коло друзів поета: неаполітанський король Роберт, Дж.Боккаччо, чеський єпископ Ян ван Кемпен, кардинал Джованні Колонна та багато інших. Петрарка був людиною нової епохи, інтелектуалом, наділеним незвичайним для того часу почуттям власної гідності.
Зверніть увагу, в центрі
- Оспівуванні багатства людської душі
- Краса і щирість почуттів
- Кохання до Лаури
- Дружба і природа
- Філософські та естетичні роздуми.
А найголовніше в його ліриці – глибокий людяний зміст, відтворення ніжної душі нової людини з її гуманістичними ідеалами. Ця поезія перегукується з нашими почуттями, дає змогу нам пізнати самих себе. Як майстер художньої форми та поетичного слова, гуманіст Петрарка відіграв визначну роль у формуванні європейської літератури. Тому його справедливо називають батьком європейської лірики, вчителем усіх видатних поетів Європи різних періодів. Подякуйте музей під відкритим небом за те, що він так просто допоміг вам побачити і зрозуміти, хто такий Петрарка. Подякуйте вазу за те, що вона так просто допомогла вам побачити і зрозуміти творчу палітру поета. Пошліть їй свою любов.
Вихід
Відчуйте ступні ніг, приплив сил до рук і ніг. Відчуйте спину, плечі. Усміхніться і зробіть глибокий вдих. Повільно кожен в своєму режимі повертайтесь у клас. Відкрийте очі, потягніться. Поверніть голову наліво, направо. Посміхніться сусідам, які сидять зліва і справа. І давайте обговоримо, що кому вдалося побачити.
ІІІ. Символьний етап.
- Чи вдалося вам побачити місце спокою? Яке воно? Реальне чи фантазійне?
- Чи побачили музей під відкритим небом? Яким він був? Опишіть його.
- Чи побачили вазу? Якою вона була? Опишіть її.
Обговорення.
- Чим слугував музей?
- Які написи зробили на глині чи цеглі?
- Який напис прочитали на траві?
- Що символізувала ваза?
- Які написи зробили на вазі (види творчості)?
- Що написали в центрі вази?
- А якими провідними мотивами творчості наповнена ваза?
А тепер замалюйте свій мислеобраз.
IV. Логічний етап.
- Погляньте, будь ласка, на мій мислеобраз. Порівняйте зі своїм.
- Розглянемо образон у деталях. Яку інформацію ви отримали під час релаксації?
- Хто може доповнити, уточнити?
(Нанесення інформації на малюнки).
- Чи правильно вибраний символ
уроку? А який би символ
V. Лінгвістичний етап.
1. Поглиблення знань з теорії літератури – сонет та його головні ознаки:
- Сонет – ліричний вірш, який складається з 14 рядків п’ятистопного або шестистопного ямба: 2 чотиривірші та 2 тривірші.
Головні ознаки:
- Один із жанрів лірики
- Містить 14 рядків (4 + 4 +3 +3)
- Пишеться 5-стопним чи 6-стопним ямбом
- Чітка внутрішня структура: перший катрен – теза, другий – антитеза, терцети – головна думка твору
- Тематика переважно любовна, пізніше філософська, пейзажна.
В Україні сонет почав розвиватися у XIX ст.. (Л.Боровиковський, Ю.Федькович) і не втратив своєї популярності до сьогодення (В.Симоненко, М.Вінграновський, Д.Павличко).
У Європі сонет набув
2. Ознайомлення зі схемою «Сонет у творчості поетів Відродження».
3.Виразне читання сонетів Мікеланджело, Сервантеса, Ронсара, дю Белле, Шекспіра, Петрарки.
Слово вчителя. А я пропоную вам власний мислеобраз у формі італійського сонета.
Моя любов
То що тепер мені назвать коханням?
Хіба ілюзії і мрії весняні,
Безрадісні, холодні й темні дні,
Що спопелили
душу без вагання.
Та я несу любов без сподівання.
Нехай сліди лишає вогняні
І тугу розкидає по землі,
Немовби
листя осені останнє.
Уся любов із споминів і болю.
Усе життя – не випитий нектар.
Усе змішалось
барвами у долю.
І я кладу страждання на вівтар,